© Burgas24.bg | | От години туристическият бранш настоява за собствено министерство. Въпреки че неизменно е деклариран като приоритет от всички правителства на прехода, секторът така и не се сдоби със собствено ведомство. Ще променят ли това статукво предстоящите предсрочни избори, или приходите от бранша отново ще бъдат разпределяни от друго ведомство? Това е въпросът, чийто отговор от водещите партии чака цялата гилдия.Туризмът да има свое министерство, за да издърпа държавата от кризата. Това настоява в навечерието на изборите цялата гилдия, която произвежда 14-15% от брутния вътрешен продукт и е сред малкото сектори в родната икономика, които имат ръст през последните години.
Водещите партии ГЕРБ и БСП вече обявиха, че след изборите мегаминистерството на икономиката, енергетиката и туризма ще се раздели на две. Като отделно ведомство се планира обаче само енергетиката. Според хотелиери и туроператори това ще бъде огромна грешка, защото туризмът трябва да има свой министър.
"Дълги години различните правителства се упражняваха върху нас - имахме агенция, замминистерско кресло, дори чиновниците бяха изпратени в Пловдив. Вместо това е нужно стабилно ведомство, което да прави политиките и да стои зад тяхното изпълнение", единодушни са експертите в туризма. "Никоя политическа сила не гледа достатъчно сериозно на проблема. Не може сектор, който носи такива приходи, да проси пари при всеки случай от своя принципал. Никой не се фокусира върху туризма, защото той върви напред. Трябва да спре, за да се помисли какво правим ли", негодува председателят на Българския съюз по балнеология и СПА Стефан Шарлопов. При собствено министерство браншът ще има възможности да бъде по-активен и ефективен при рекламирането на страната ни като дестинация. "Всеки вложен лев се връща многократно, но трябва да е съобразен и с плановете на бизнеса", категоричен е Благой Рагин, шеф на съюза на хотелиерите и ресторантьорите. Не може държавата да отпуска пари за едно, а секторът да има нужда от друго. Така просто се харчат едни пари, без да има полза от тях, подкрепят тезата и туроператори. Туризмът е най-големият работодател в страната и спомага за икономическото развитие на регионите, обяснява и председателят на Българската асоциация на туроператорите и туристическите агенти Байко Байков. Логично е да има своя отделна структура, за да е по-ефикасна при координирането на политиките между отделните министерства. Отделното ведомство ще ни направи и по-представителни зад граница, защото почти няма държава, която да развива туризъм, а да няма собствено министерство, обоснова се Байков. Така по-обосновано ще се харчат и средствата за туристическа реклама, допълва той.
Не може да нямате министерство на туризма, ако искате да се наложите като дестинация, категорични са и представители на най-големите френски туроператори, които преди дни посетиха страната ни. Според тях единно ведомство и целенасочена реклама може само за 12 месеца да увеличат гостите по културните ни забележителности с 2 милиона.
Въпреки надеждите на туризма, че в следващия кабинет ще има свое министерство, засега основните политически сили попарват оптимизма им. Подобно ведомство е ненужно, ще увеличи бюрокрацията и секторът трябва да се примири, че ще е под обща шапка с икономиката. Това бяха категорични представителите на БСП и ГЕРБ Пламен Орешарски и Делян Добрев. Надеждите на туристическата гилдия са големите партии да преосмислят позицията си до съставянето на новото правителство.
Източник: в. "Стандарт" |