В дискусията "Туристическите информационни центрове - усмихнатото лице на дестинацията" се включиха представители на местната власт и местния бизнес, служители на ТИЦ, образователни и културни институции, заинтересовани от работата и функционирането на ТИЦ.
Пред пълна зала доц. д-р Стоян Маринов - експерт на Обединение "ТИЦ", представи резултати за актуалното състояние на туристическите информационни центрове в страната. Направеното проучване сочи, че общият им брой е 91.70% са общинска собственост - ситуация, сходна с тази в Англия и Франция. Сред останалите ТИЦ 14% се стопанисват от НПО, 11% - от природните и национални паркове, а 5% са частни. Центровете имат средно по 2 души персонал. Някои информационни бюра разчитат и на доброволчески труд. Миналата година близо 797 000 души са посетили центровете.
Към момента нормативната база отделя малко внимание на "входната врата" на дестинацията, както наричат туристическите центрове в чужбина. В отговор на този дефицит Обединението разработва Концепция за статута, организацията, дейността и формирането на национална мрежа от ТИЦ в България.
Участниците в дискусията се съгласиха, че освен информационна, ТИЦ има и ред други функции - търговска, рекламна и промоционална, образователна, разработка на туристически продукти и подкрепа на местния туристически бизнес. Основната задача е да се работи за повече туристи, по-дълъг престой и увеличаване на приходите. Приоритет е сътрудничеството с местния бизнес и общността за развитие на дестинацията.
"Бизнесът също трябва да бъде активна страна в работата с ТИЦ. Трябва да работим заедно, защото работим за едно и също нещо", коментира концепцията за развитието на центровете Ана Янчева - туристически специалист в компания, предоставяща услуги за пътуващи с круизни кораби.
Активно участие в обсъждането взеха Иван Иванов - председател на Бургаската регионална туристическа камара (БРТК) и Върбан Москов - председател на Бургаска асоциация за екологичен и селски туризъм(БАЕСТ).
Дискусиите са под патронажа на Министерство на икономиката и енергетиката като директен бенефициент по проект "Създаване на мрежа от туристически информационни центрове (ТИЦ), функционираща въз основа на единни стандарти". Проектът е с продължителност 24 месеца и е на стойност 637 020 лв. Осъществява се с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. (ОПРР), по Схема за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/3.3-01/2008 "Подкрепа за ефективен национален маркетинг на туристическия продукт и подобряване на информационното обслужване", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Следващите дискусии са като следва:
гр. Варна - 17.02.3014 - х. Голдън тюлип
гр. Велико Търново - 18.02.2014 - х. Интерхотел Велико Търново
гр. Враца - 19.02.2014 - х. Чайка
гр. София - 20.02.2014 - х. Бест уестърн Сити