Имаме натиск по отношение на публичните бюджети на една голяма част от държавите членки на ЕС, особено на тези, които са на юг от Алпите. Това каза по време на време на лекция
Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС пред бургаски студенти.
"Средствата от ЕС, включително и тези, които идват в България, те не се формират в нищото, това са вноски на държавите - членки. При силен натиск по отношение на публичните бюджети е нормално въпросът за това защо държавите нетни бенефициенти получават средства от ЕС да се преповтаря и да се търси все по-добър отговор. Ако не се намери достатъчно добър отговор сме в сложна политическа ситуация, не само България, но и ЕС, такъв какъвто го познаваме", обясни той.
"България получава доста повече пари, отколкото внася като вноска в ЕС. По тази линия държавите се делят на нетни донори, такива, които дават повече отколкото получават и нетни бенефициенти, такива, които получават повече от колкото дават", посочи още
Томислав Дончев.
"Всички държави членки и ЕС като такъв има нужда България във всичките сфери - човешки ресурси, състояние на публичната инфраструктура и качеството на администрациите максимално бързо да бъдат максимално близо до стандартите, които имаме в старите държави членки", обясни министърът.
Той допълни, че България е част от общия пазар и е нова територия за инвестиции и търговия. "Когато предприемачи от другите държави членки идват в България те искат да кацат на нормално летище, да се движат по нормални пътища, да работят с качествени, бързо действащи некорумпирани администрации, искат да наемат производителни и дисциплинирани работници. Основният фокус на кохезионната политика е намаляване на разликите и сближаването. ЕС инвестира в собственото си бъдеще", посочи той.
Източник: Радио "Фокус"