© Burgas24.bg | | На 14 май 2011 г. за седми пореден път Бургаският музей ще се включи в Международната Нощ на музеите. От 17:00 ч. до полунощ четирите му експозиции ще посрещат безплатно посетители. Постоянните експозиции, новите изложби, седянката в Етнографския комплекс, прожекцията на филми очакват своите гости.През 2011 г. обединяващата тема за Международния ден на музеите е "Музей и спомен: Предметите разказват вашата история".
Достъпът до всички експозиции е безплатен, съобщават от общината.
В Археологическата експозиция (ул. "Богориди" № 21) от 17:00 ч. ще бъде открита изложбата "Блясъкът на вечността - двуколката от с. Караново, Новозагорско". Посетителите ще имат възможността да видят реконструкция на една от най-луксозните антични коли и нейният паралел в античната литература. Двуколката е едноместна, с много богата украса, датирана е от началото на II век или края на I век. Със сигурност е принадлежала на много богат тракийски аристократ, има изключително интересно конструктивно решение - елегантна и единствена по рода си.
Природонаучната експозиция (ул. "Фотинов" № 30) представя неживата природа, растителното и животинското богатство на Бургаския край.
Във витрините на музея може да се види обемно изсушена странджанска зеленика - символ на Странджа планина, както и други представители на растителното богатство на Южното Черноморско крайбрежие. Част от тези видове са живели през терциера, но се срещат и днес като живи реликти. Те са били съвременници на мастодонта, хипариона и дейнотериума, чиито вкаменелости също могат да се видят в музея.
Най-богата е орнитологичната колекция. Изложени са над 200 вида птици, характерни за Черноморския прелетен път "Виа Понтика". Безспорно интересен е препаратът на тънкоклюн свирец, една от най-редките птици в света, за която се смята, че е на прага на изчезването. Езерата около Бургас са едно от малкото места в Европа, където видът е наблюдаван през последните години.
Експозицията "Вълшебният свят на камъка" дава информация за световното минерално богатство, за видовото разнообразие на минералите в България, с акцент на Бургаския регион. Единствено тук могат да се видят уникални калцитни друзи от вече закритите Бургаски рудни находища.
Всеки може да намери и избере своя камък - надежда за здраве и сполука, магия за споделена любов, щастие и добро настроение на шефа. А колекционерите имат възможността да попълнят колекциите си от земни съкровища.
В Историческата експозиция (ул. "Лермонтов" № 31) е представена историята на Бургаския край през ХІХ век, националноосвободителните борби и войните, изложбите "135 години от Априлското въстание, участието на българите от Бургаския край" и "Освобождението на Бургаския край и приносът на фамилия Лермонтови в Руско-турската освободителна война и възстановяването на Бургас през 1878 г.".
Експонирани са уникални колекции от българска възрожденска иконопис и произведения на изящното приложно изкуство.
Етнографската експозиция (ул. "Славянска" № 69) показва традиционни български костюми и накити от ХІХ в., народни празници и ритуали, характерни само за Бургаския край. Под асмата ще тъчем пъстра българска черга. Всеки посетител ще може да даде приноса си за нейното удължаване и да вложи своя цвят в колорита й. Като на всяка истинска седянка ще си поприказваме, ще се учим, ще учим другите, ще се повеселим. |