Светла Цанева: Панагюрското златно съкровище е уникално в световен мащаб
Панагюрското златно съкровище е уникално в световен мащаб. Това каза Светла Цанева - началник на централната лаборатория по консервация и реставрация при НИМ в Бургас при представянето на златните съкровища на траките пред журналисти. Има спорове дали е произведено в Гърция или в нашите земи. Според специалистът то е местно производство.
"По това време в Гърция по това време няма практика да се правят луксозни предмети, там е времето на демокрация, докато Тракийското царство е много богато, аристокрацията тъне в лукс. Логиката е, когато нямаш традиции, да нямаш и майстори. Там, където има потребление, би трябвало да бъдат и майсторите. Има и някои грешки в надписите, които говорят, че са направени от човек, чийто роден език не е гръцкият", разясни Цанева. По нейните думи съкровището е изключително фина изработка.
"Предметите са правени чрез отливане на заготовки на телата чрез метода на изгубения восък. Отделно са отливани дръжките, ушите, копитцата на животните", допълни тя. Интересен факт, че при изследванията е забелязано използването на изключително голям набор от инструменти, с квадратно, кръгло сечение, за да се получи това богатство на орнамента и детайлите.
"Наскоро открихме върху единия ритон, че първоначално майстора е изработил една украса на шията на Хера, не му е харесало, замазал го е и отгоре е направил новата огърлица", разказа още Цанева. Общо експонатите в Панагюрското златно съкровище са девет. "Има теория, че единият ритон, който показва всъщност съда на Парис с Хера, Афродита и Атина, който трябва да отсъди коя е най-красива, трите богини са представени в трите канички или това са женски глави", разказа Цанева.
Тя коментира, че определено едната е Атина, тъй като е изобразена с шлем на главата. Смята се, че по-красива е Афродита, а третата - Хера, каза още специалистът. Съкровището бива охранявано добре в специална витрина в НИМ с видеонаблюдение и жива охрана.
По новия Закон има копие и реплика, обясни Цанева. За копие се смята точното възпроизвеждане на оригинала и обикновено включва пряк контакт с оригинала т.е. взимане на отпечатък. Репликата представлява авторски вариации и е 10% по-малко от оригинала. Има едно копие на Панагюрското съкровище в пловдивския Регионален археологически музей и няколко реплики. По магазините също така продават сувенири, които са абсолютно незаконни, допълни специалистът.
"Но все някой ден ще сложим ред за тези неща, тъй като музеите губят. Всеки, който използва чужда собственост трябва да си плати. Законът предвижда да сключат възмезден договор със съответния музей и да правят сувенири и да ги продават", разясни Цанева. Заявка за изложбата има и в САЩ, но подробности все още няма. Най-близкото гостуване ще бъде началото на октомври в Европейския парламент, когато в изложба ще бъде представена България за няколко дни. Изложбата ще бъде закрита за граждани.
Източник: Радио "Фокус"