Имайки предвид, че първото заседание по делото на "Лукойл" срещу митниците е насрочено за 31 август и каквото и да е решението на първата инстанция делото ще отиде във ВАС, рафинерията реално получава отсрочка поне до края на годината.
Днес върховният съд всъщност потвърди становището на Софийския административен съд, че незабавното действие на решението за отнемане на лицензите на "Лукойл" и на рафинерия "Росенец" ще доведе до значителна или трудно поправима вреда за компанията.
ВАС коментира контрадоводите на митниците, че "Лукойл авиейшън България" ЕООД не е единственият доставчик на авиационно гориво и има още поне 10 лицензирани складодържателя. Този аргумент е оборен от факта, че именно задължителните запаси от авиационно гориво на "Лукойл" бяха разблокирани от държавния резерв с решение на Министерския съвет от 30 юли. "Това не би се налагало, ако има други реални доставчици на тази суровина", твърдят съдиите.
Единият съдебен състав, произнесъл се днес по жалбите на митниците, нарича доставките на авиационно гориво от други търговци, хипотетична възможност.
Магистратите отхвърлят твърденията на митниците, че за "Лукойл Нефтохим" няма да настъпят вреди, заради неизпълнение на договори за доставки на горива за БДЖ и транспорта в София, тъй като те са на "Лукойл България". В определенията се коментира, че рафинерията и доставчика имат договори помежду си рафинерията ще дължи на "Лукойл България" обезщетение за причинени вреди, ако не му предостави горива, които пък дистрибуторът дължи на столичния транспорт, БДЖ и държавната администрация.
ВАС коментира оплакването на митниците, че Софийският административен съд е "нарушил принципа на съразмерност, тъй като не е отчели евентуалните вреди за държавния бюджет от липсата на незабавно събиране на акциз в резултат на спирането на изпълнението на акта".
"Административният акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава. Установено е, че предварителното изпълнение на акта би се отразило на стратегически отрасли на икономиката като железопътния, въздушния и столичния градски транспорт поради значението на оспорващия митническия акт за икономиката на страната", пише още в определенията. А след това съдът заявява, че самите митници са признали "това" след като са дали гратисен период на "Лукойл" да приведе дейноста си в съответствие с новите изисквания, въведени още през март 2010 г.
Според ВАС спирането на изпълнението на решението за отнемане на лиценза не би застрашило важни държавни и обществени интереси и не може да осуети последващо изпълнение на акта на шефа на митниците Ваньо Танов. "От друга страна, са налице достатъчно доказателства, обуславящи извода, че то ще причини на "Лукойл" значителна или трудно поправима вреда", заявяват магистратите.
Още по темата (39): | |