Демократичните подходи в европейското законодателство, както и механизмите, които ЕС предвижда, за да помогне реализацията на бъдещите висшисти, обсъдиха на среща в Брюксел студенти от университета в Маастрихт, Холандия с бургаския евродепутат Румяна Желева, която изследва мнението на младежите за условията на Обединена Европа по отношение пазара на труда. Тя подчерта, че обратната връзка с учащите в системата на висшето образование ще насочат усилията на Европейския парламент да приеме изисквания и директиви за нови стандарти в професионалното обучение.
„В Холандия подобен тип подходи стават все по-разпространени. Единната европейска политика в това отношение би трябвало да се прилага и в останалите страни -членки на ЕС", смятат студентите от Маастрихт.
„България отстъпва в това отношение, защото министерските институции не осъзнават значението на бизнесобучението и иновативните технологии за бъдещите професионалисти", призна Румяна Желева. Според нея основната грешка в родната система е съсредоточаването върху знания, които са неприложими или изостават от новите тенденции, налагащи бързото развитие на технологиите. Очаквам, че следващият просветен министър ще се поучи от ноу-хау метода на Европейския съюз, добави още тя.
Оказа се, че работата доста пъти е за сметка на личния живот на учащите, като те са принудени да работят повече, за да плащат обучение и текущи разходи. В тази връзка Желева обясни, че ЕС тепърва ще развива програмите за стипендии и стимулиране на креативните кадри, които ще са основата за стабилна европейска икономика. |