© Burgas24.bg | | Над 50 подписа са събрани в Спешна помощ в Бургас в подкрепа на колегите им от столицата. Това каза д-р Димитър Кехайов, член на УС на Асоциацията на работещите в Спешна медицинска помощ в Бургас. Той посочи, че са се подписали 75% от работещите в Спешна помощ в Бургас.
Д-р Кехайов каза, че е била спусната заповед за командироване от 28-те филиала на Спешната помощ в страната в столицата. В петък обаче д-р Андреева е съобщила, че няма да се командироват лекари, поради неизвестни причини и с неизвестни мотиви, по думите на д-р Кехайов.Той се надява на положително развитие в спешната помощ, след последните промени в политическия живот в страната.
"Твърдо сме убедени от Асоциацията, че в един момент ще постигнем това, което искаме - диагностични алгоритми за работа, по-добри и ясни условия на труд. Имаме обсъждане в момента Постановление 25 да го оборваме по съдебен ред. Това е постановлението за съдебния списък на лекарствените средства, с които трябва да разполага един лекар в спешната помощ. Ние поискахме съвсем елементарни неща, които са приложими ежедневно като глюкагон на ампули т.е. ако падне на пациента кръвната захар да не слагаме глюкоза, както се е слагало през 50-те и 40-те години, а да сложим по-съвременно лекарство, което наистина струва 30 лв., но ефектът е 100%", обясни д-р Кехайов.
По неговите думи, са използвали това предложение на Асоциацията по неправилен начин. "Използваха желанието на колегите да имат по-съвременни лекарства , да прилагат по-съвременни терапии, за да си прокарат корпоративните интереси", обясни той.
"В Бургас в Спешната помощ работят 18 колеги като половината са на половин бройка, около 9-10 души работим на цяла бройка", каза още д-р Кехайов.
"Локални проблеми нямаме. Те са производни на общите проблеми. Нещата са организирани добре. В 98% линейките стигат в рамките на 20 минути на спешен адрес. Когато 112 реагират в рамките на 1 минута, нашата централа реагира също в рамките на 1 минута т.е. до 2 мин. екипът е тръгнал", разясни той.
По неговите думи, обаче Национален телефон 112 трябва да бъде организиран по-добре, тъй като понякога се подават грешни адреси, което забавя екипите на Спешна помощ, но това, според него, е проблем на национално ниво.
"Там работят припряно. Много често не подават правилно адресите. Не уточняват къде ще се чака", допълни той. По неговите думи, проблемите в Спешната помощ са с натрупване през годините.
"Ние сме в клинична смърт в момента Спешната помощ", обясни д-р Кехайов. Той е оптимист относно спешната помощ. "Смятам, че в рамките на две години най-късно нещата ще бъдат оправени, възнагражденията ще бъдат оправени. Условията на труд са добри в момента", допълни докторът.
По неговите думи, при неотложните адреси няма забавяне като в София от 40 минути. "Проблемът е, когато се сменят екипите в периода 7.10-7.20 ч. се получава трудно да се реагира при неотложните случаи. При спешните случаи моментално се тръгва екипът от дневната смяна, ако не е дошъл нощният", разясни д-р Кехайов. По неговите думи, трябват ясни критерии за спешно и неотложно. "Ние трябва да бъде два пъти повече като лекари", категоричен бе той.
Източник: Радио "Фокус" |