Според Васил Загорчев, специалист по водно спасяване към областния съвет на БЧК Бургас заплатата на водните спасители трябва да е около 1 000 лева, разбира се може и да е по-малко ако има осигурен транспорт, нощувка или храна. Загорчев каза, че със около 100 лева има разлика в заплатите на морските спасители и тези на плувни басейни в полза на първите. Като цяло обаче заплащането върви между 350-400лв до към 800лв. Това според специалиста е крайно минимално предвид голямата отговорност, която носи един спасител.
За да стане човек спасител той преди всичко трябва да има желание да помага на хората, а след това се нареждат физическите възможности, плувна култура и добро здравословно състояние разбира се. "Тази професия често е неблагодарна от няколко гледни точки, включително и финансова", каза той. В практиката на един спасител освен да помага на давещи се хора често пъти се налага да помага и на изгубени деца какъвто случай имаше преди няколко дни със 7-годишно дете в Слънчев бряг, което бе намерено и предадено на родителите му именно от спасител.
"В разгара на сезона най-честата помощ, която оказваме на хората е да координираме изгубени деца. Хората ни имат не само като спасители, но и като спасителен отряд на пясъка и по алеята. Постоянно когато плачат деца ни ги водят при нас хора, които са ги забелязали. Веднага спасител взема дете и често обикаля дори целия плаж, за да намери безотговорния според мен родител. Но както професията не е задоволителна от към възнаграждение, така и от към хора понеже често спасяващ човешки живот, а няма никакво отношение насреща. Това нещо наистина е неприятно, с което колегите се сблъскват всеки ден", каза още Загорчев.
Източник: Радио "Фокус"