© Burgas24.bg | | Положението по южните ни курорти е трагично, защото там се набират неквалифициран персонал, чиято основна дейност е да подрежда шезлонгите и да почиства басейните. Това съобщи за БГНЕС Николай Иванов- началник на водно-спасителната служба в Бургас.Според него спасителите не са в състояние да пазят живота и здравето на къпещите се, на повечето басейни има само по един спасител или изобщо няма. „Един човек не е достатъчен, за да наблюдава между 50 и 100 души, колкото са ежедневните посетители на басейните", обясни още Иванов. Той допълни, че в САЩ, например, съгласно тяхната наредба за водно спасяване, на 25 къпещи се пада по един специалист, който да ги наблюдава. Спасителната служба на Бургас е осигурила 14 поста на северния плаж и 4 - на централния. На всеки пост са има по двама спасители, обясни шефът й. Не достигат или пък са с недостатъчна квалификация и лекарите по басейните, стана ясно още. Има обекти, на които такива напълно липсват. „Същото е положението и по аквапарковете", уточни Николай Иванов.
Недостатъчен, по думите му, е и броят на аниматорите, които развличат посетителите. Според ръководителя на водните спасители в Бургас, по басейните по-често се случват счупвания, наранявания на врат, крайници и гръб, отколкото удавяния, затова трябва да се наблегне на подготовката на водните спасители за басейни. "Не съм съгласен и с възрастовата граница, която въведе БЧК - от 18 години нагоре. Тя е доста висока", каза още Николай Иванов. Той даде пример със САЩ, където са нужни 15 навършени години, за да може човек да стане спасител. По думите му тази възраст е най-подходяща, защото кандидатите нямат ангажименти през летния сезон, докато 18-годишните се ориентират към ВУЗ-ове или започват постоянна работа. „Концесионерите на плажовете трябва знаят, че от догодина за по-малко от 1000 лева няма да намерят надеждни водни спасители", предупреди Иванов. Според него сега на повечето плажове работят или хора над 45-50 години, или с недостатъчно опит млади спасители от вътрешността на страната, които не познават опасностите на морето. Иванов е на мнение, че в момента отношенията концесионер-спасител са лоши.
„Настаняват да спят в "миши дупки" и не им осигуряват недостатъчно добра храна за хора, който от 8 до 18 часа работят на слънце", констатира Иванов.Проблемът с летния сезон тази година е бил късното отдаване на плажовете от МРРБ на общините. Не е стигнало времето за подготовката им от стопаните.
Източник: БГНЕС |