"Повечето аквапаркове и мини-аквапаркове с басейни наемат хора, които въобще не отговарят на необходимата квалификация", казва Николай Иванов, председател на Асоциацията за водно спасяване - Бургас
По този начин собствениците спестявали средства за заплати на квалифицирани кадри. Друг проблем, върху който акцентират от Асоциацията, е слабата подготовка на спасителите по плажовете.
Изпитвал съм спасители, които не знаят какво да правят когато извадят давещия се от водата, а това води до смъртни случаи. И случаен човек може да извади човек, важното е да се направи правилното, докато дойде реанимационният екип, допълва Николай Иванов.
За да спре изтичането на квалифицирани кадри на запад, от браншовата асоциация предлагат промени в нормативната уредба от 1996 година. Една от тях е премахването на медицинските екипи от плажните ивици.
Според Иванов повишаване квалификацията на спасителите ще даде възможност те да станат едни парамедици.
Това щяло да освободи средства на концесионерите, които да бъдат пренасочени към спасителите. Анализи сочат, че сега на сезон медицинското осигуряване на ивицата струва по 20 хиляди лева на концесионера.