В параметрите му е заложено, че на концесионера се предоставя право на ползване върху площад "Св. св. Кирил и Методий" на площ 3902 кв.м. Според договора там концесионерът трябва да изгради паркинг на три нива, със застроена площ около 3500 кв.м, за около 400 паркоместа, включително инфраструктурата и принадлежностите, обслужващи експлоатацията на тези обекти. Концесията е със срок 30 години. Срещу предоставената концесия софийската фирма се задължава да плаща на концедента / в случая Община -Бургас/ 4 500 000 лева за целия срок на концесията. Годишната вноска, която прави концесионерът, е в размер на 150 000 лева, разделени на 2 транша. Първият на стойност 45 000 до средата на годината и вторият 105 000 в края на годината.
От справка на дирекция "Бюджет и финанси" става ясно, че концесионерът не е изпълнил тази част от договора и към момента дължи на концедента 174 000 лева. Поради тази причина кметът Николов бе входирал докладна записка с искане договорът за концесията да бъде прекратен и Общинският съвет да го упълномощи да извърши необходимите действия за прекратяването му. По време на общинската сесия, която се проведе в четвъртък /22 април/, преди гласуването на докладната Петко Захариев заяви, че дължимата сума е преведена заедно с лихвите два дни по - рано. Като причина за забавяне на плащането директорът на фирмата изтъкна финансовата криза.
Освен с новината за трансфера Захариев изненада съветниците и с веста, че има инвеститор, готов да финансира целия проект. Третият неоспорим факт, както той се изрази е, че тези години фирмата му е работила усилено и има подготвени и одобрени проекти, които са внесени в общинска администрация и чакат одобрение. Като причина за забавянето на проекта Петко Захариев посочи начина, по който двете страни са сключили договора/концесията е сключена от предишната администрация/, тъй като той не бил изгоден нито за концедента, нито за концесионера. Сега, когато са внесени парите и всичко върви по план, Захариев обеща, че строежът на паркинга започва веднага, щом от Общината му дадат разрешително. Относно това главният архитект на общината Веселина Илиева обясни, че в от самото начало на концесията/2007г./ има внесени първо идейни проекти, после работни проекти, издадени са разрешения за строеж за реконструкция на външна инфраструктура, елмрежа и слаботокови инсталации.
Строителството не е започнало. Двете разрешения са влезли в сила. Идейният проект е приет от Експертен съвет, след това е изработен технически проект, последното разглеждане на проекта е на 11.11.2009 г., с протокол-решение № 39 от тази дата, Експертният съвет по принцип е приел проекта. С технически забележки, препоръки и изисквания за попълване и окомплектоване на проектната документация, както и съгласуването й с експлоатационните дружества, контролните органи и заинтересованите ведомства. Към днешна дата такъв допълнен проект не е внесен, съобщи Илиева и допълни, че Захариев казал, че те в момента работят по такъв.
"В мига, в който проектът е окомплектован и внесен в общинска администрация, придружен със съгласувателните писма и с доклад-оценка по съответствието по чл.142 от Закона за устройство на територията, тъй като обектът е висока категория и не може да бъде оценен от експертен съвет в 7-дневен срок при пълна и коректна документация, ние сме длъжни по Закона за устройство на територията да дадем разрешение за строеж, което да съобщим по надлежния ред на РДВСК и в 7-дневен срок то може да влезе в сила и да стартира действителното строителство", категорична бе Веселина Илиева.
Тъй като единственото основание кметът Николов да входира докладната с искане за разваляне на концесията са били забавените плащания, след като се разбра, че сумата е преведена, Общински съвет- Бургас отложи гласуването по тази точка за следващото си заседание.
Източник: в. "Компас"