Сигнал за бедстваща сова в района на МБАЛ- Бургас постъпи в изложбената зала на "Градината на совите". Лекар от болницата е намерил дивата птица паднала между двата корпуса на най-голямата болница в областта. Още преди да пристигне птицата бяха проведени разговори с екипите на Спасителния център на "Зелени Балкани" в Стара Загора за нейното настаняване. В последствие експертите в "Градината на совите" установиха, че се касае за току що излетяла птица от вида чухал (Otus scops).
Пернатото нямаше наранявания и вероятна причина за падането се оказа неуспешен опит за летене. В този период малките извършват кратки полети, като понякога се случва да не могат да се върнат в гнездото и остават често на земята, където родителите ги дохранват. При намирането на малки нощни птици е най- добре да бъдат оставяни на мястото, където са открити, съветват специалистите. В урбанизирани територии и особено натоварени градски участъци е желателно в подобни случаи птицата да бъде прибрана на тъмно и хладно място. Тя ще се почувства сигурна отново през нощта, когато трябва да бъде върната обратно.
Чухалът е една от най-малките нощни грабливи птици в България и отстъпва по размер само на врабчовата кукумявка, която не се среща по морския бряг. Чухалът е прелетна птица и пристига в началото на април и отлита през октомври. Характерният звук, който издава мъжкият- т.нар. "чухане", е често чувано от много бургазлии, но почти никой не може да се похвали, че го е виждал благодарение на маскировъчната му окраска, която му придава вид на изсъхнало парче дърво.
Минути преди полунощ птицата бе върната на дърво в района на болницата. Повече информация за бухалите и начина им на живот може да получите на изложбата "Градината на совите", която беше открита в Морската градина на Бургас в района на Флората.