© Burgas24.bg | | Собствениците на агнета от районите с развитие на болестта шап ще имат възможността да ги продадат преди Християнските празници Великден и Гергьовден. Това ще стане при специални мерки за сигурност, които ще бъдат уточнявани с Европейската комисия до края на идната седмица, поясни министър Найденове пред репортер на Burgas24.bg. Той посети община Средец и село Долно Ябълково, в което само преди дни бе открито поредното огнище на шап в Бургаска област.Министърът Найденов обеща на животновъдите- коридор по който здравите агнета ще бъдат изведени от фермите и транспортирани до кланиците.Това ще стане преди Великден и Гергьовден.При специални мерки за сигурност агнетата ще бъдат реализирани на пазара в Бургаски регион.
Кои ще бъдат кланиците Найденов не пожела да уточни, мълчание запази и директорът на Агенцията за безопасност на храните д-р Йордан Войнов.
Животновъди имат притеснения, че до празниците агнетата ще станат непродаваеми заради наднорменото тегло и това ще им донесе нови загуби.По думите им до празниците има твърде много време и агнетата ще натрупат килограми и дават пример:
"20 килограмово агне струва на 6 лева-120 лева, Значи на 50 килограмово агне търговеца идва и ми дава на бройка 100 лева. Значи агнето ми идва близо 2 лева килограма."
Министър Найденов обеща на хората от понеделник да започне 100%-тово обезщетяване на хората, чиито животни са умъртвени, от вторник-започва изплащането на парите за фуража. В сряда на Министерски съвет се очаква да се вземе окончателното решение за изграждането на ограда с Република Турция.Ще бъде обсъдена и възможността в изграждането й да се включат местни хора, като с парите, които ще получават за труда си да може държавата частично да ги обезщети за времето, в което не работят заради карантината.
Сумата за оградата се предвижда да бъде около 7-8 млн лева и ще бъде отпусната приоритетно на Бургаска област, като най-засегната от болестта.
Найденов сподели още, че Брюксел одобрява мерките, които държавата прилага за борба с шапа. "Там се вземат мерки, за които беше дадена отлична оценка от страна на Европейската комисия. В понеделник и във вторник ние докладвахме за мерките в Брюксел и получихме потвърждение от там за това, което е предприето до момента и това, което предприемаме в бъдеще. Мерките са изключително адекватни и е факт, че заболяването е локализирано само в рамките на тази 10-километрова зона, която първоначално беше определена".
В момента според д-р Йордан Войнов разпространението на заболяването е ограничено, тъй като вирусът умирал при температура на въздуха около 23 градуса "Затова ние не може да дадем гаранция, че няма да има нови огнища на шап, защото заболяването в момента е специфично - то се разпространява от диви, а не от домашни животни. А дивите животни няма как да бъдат ограничени в движенията си, затова нямаме гаранции, че няма да има нови огнища. В този смисъл, нашата задача е да не допускаме разпространението на заболяването във вътрешността на страната" допъли министър Найденов. Той уточни, че България и ЕК са поискали турската страна да забрани лова. Към момента това не е направено. А по време на лов животните се гонят и нищо не им пречи да влязат на българска територия.
България е поискала от Турция да приложи мерки на карантина на движението на животните. Това също не е направено. Не се предприемат адекватни мерки по отношение и на дезинфекцията и контрола на движението на животни от вътрешността на страната към граничните райони. |