Шефът на УМБАЛ "Пловдив": Ситуацията с Астра Зенека прилича на "ритане по кокалчетата"
Третата вълна на кризата с КОВИД-19 е реалност и натискът върху болничната система вече е факт. Той много сериозно се усеща в УМБАЛ "Пловдив“, където над половината от легловата база за заразени с коронавирус вече е заета, а леглата за интензивно лечение – почти на 100%, заяви в предаването "Точно днес“ на Радио Пловдив директорът на болницата д-р Динчо Генев.
Той подчерта, че се наблюдава увеличение на заболеваемостта сред по-младите хора и увери, че лечебното заведение ще увеличи броя на леглата за нови постъпващи, ако това се наложи.
Доктор Генев заяви, че предвид ситуацията в Пловдив е необходимо разкриване на втора Инфекциозна клиника. Ръководсвтото на болницата вече е започнало разговори с институциите за създаването на такова звено в УМБАЛ "Пловдив“. Новото инфекциозно отделение може да се помещава в една от сградите, които са в близост до болницата и в момента са пустеещи.
"Идеята е да има функциониращо инфекциозно отделение при нормални условия, а също и да има един "студен резерв“ с необходимите легла и оборудване, който при възникване на повторна епидемия, да бъде включен в действие“, обясни доктор Генев.
По думите му, това ще бъде един резерв от около 25-30 легла. Има няколко подходящи сгради наоколо, които дори са свързани с основната инфраструктура на болницата. За да се преотстъпят на лечебницата сградите се иска решение на областната управа и МЗ, а финансирането ще се обсъди допълнително, обясни шефът на УМБАЛ "Пловдив“. Според него спряната имунизация с ваксината на АстраЗенека прилича повече на своеобразна търговска война. Това вероятно се дължи на факта, че тази ваксина е доста по-евтина, а ситуацията прилича на "ритане по кокалчетата“.
"България спокойно може да се справи с бързи темпове с имунизацията на населението“, категоричен беше доктор Генев.
Нужни са само регулярни доставки на количествата ваксини. За съжаление, липсата им в момента е проблем на целия ЕС.