Атанас Чалдъков остана без 209 крави, след като във фермата му в Момина църква беше открит вирусът на шап. Парите, с които е компенсиран за избитите животни, не стигат и за половин стадо.
Поне пет години ще са му необходими, за да възстанови стадото си. Като доплати със собствени средства.
Друга ферма в село Факия с над 80 крави преди шапа стои празна. Стопанинът й се е отказал от животновъдството. Фермерите в района, които не успяха да продадат агнетата си за миналия Великден заради карантината, са в стрес, че ситуацията ще се повтори и тази пролет.
"Важно е за април месец, когато започнат великденските празници, да могат да се вдигнат ограничителните мерки, защото това ще ни спаси. Ако рестриктивните мерки продължат и тази година, тук животни няма да има", обясни Румен Люцканов - председател на Асоциация на животновъдите в Странджа.
От Агенцията по безопасност на храните обясниха, че забраната за движение и търговия с животни в областите Бургас, Ямбол и Хасково може да бъде вдигната най-рано през април - година след последния открит случай на шап.
Стопаните недоумяват защо се бави изграждането на предпазната ограда по границата с Турция, която трябва да спира шапа.
"Самото съоръжение е изключително сложно, не е изграждано такова до настоящия момент. Става въпрос за една дължина от приблизително 270 километра, на места теренът е непроходим", каза Милена Лакова - главен секретар на Областна администрация - Бургас.
Проектът за оградата е готов, но предстои да бъде съгласуван с държавните институции. Крайният срок за строежа не е ясен. Знае се само, че отпуснатите от държавата 7 милиона лева няма да стигнат.
Източник: btv