© Impact Press Group | | Година след епидемията от шап в Странджа животновъдството в региона е в колапс. Стопаните с избити животни още не могат да възстановят стадата си. Ако до Великден не отпаднат наложените заради карантината забрани, ще последват масови фалити на фермери.Атанас Чалдъков остана без 209 крави, след като във фермата му в Момина църква беше открит вирусът на шап. Парите, с които е компенсиран за избитите животни, не стигат и за половин стадо.
Поне пет години ще са му необходими, за да възстанови стадото си. Като доплати със собствени средства.
Друга ферма в село Факия с над 80 крави преди шапа стои празна. Стопанинът й се е отказал от животновъдството. Фермерите в района, които не успяха да продадат агнетата си за миналия Великден заради карантината, са в стрес, че ситуацията ще се повтори и тази пролет.
"Важно е за април месец, когато започнат великденските празници, да могат да се вдигнат ограничителните мерки, защото това ще ни спаси. Ако рестриктивните мерки продължат и тази година, тук животни няма да има", обясни Румен Люцканов - председател на Асоциация на животновъдите в Странджа.
От Агенцията по безопасност на храните обясниха, че забраната за движение и търговия с животни в областите Бургас, Ямбол и Хасково може да бъде вдигната най-рано през април - година след последния открит случай на шап.
Стопаните недоумяват защо се бави изграждането на предпазната ограда по границата с Турция, която трябва да спира шапа.
"Самото съоръжение е изключително сложно, не е изграждано такова до настоящия момент. Става въпрос за една дължина от приблизително 270 километра, на места теренът е непроходим", каза Милена Лакова - главен секретар на Областна администрация - Бургас.
Проектът за оградата е готов, но предстои да бъде съгласуван с държавните институции. Крайният срок за строежа не е ясен. Знае се само, че отпуснатите от държавата 7 милиона лева няма да стигнат.
Източник: btv |