Според БСК има доста случаи, в които нашите гурбетчии в ЕС се връщат временно в родината и поработват за няколко месеца на черно. И те отказват да подписват договори, понеже официално се водят социално слаби в съответните европейски страни. Според Мария Стамболиева, шеф на отдел "Координация на социалните схеми" в Агенцията за социално подпомагане, само за три месеца сме получили над 800 протокола от различни страни членки за отпуснати детски и социални помощи на наши семейства. В един от случаите става дума за фамилия с 6 деца.
В Германия например за едно дете се полагат 185 евро месечно. Към тях се добавят и различни други социални помощи. Така семействата с 3-4 деца си докарват по 1000 евро всеки месец без каквито и да е усилия.
Ако се трудят без договор, работниците да бъдат глобявани така, както се наказват некоректните работодатели настояват от БСК. При това те искат санкцията за всеки, който работи в сивата икономика, да е по-голяма от пропуснатите осигурителни и здравни вноски. Осигурителните права на такъв работник не бива да бъдат възстановявани автоматично, както предлагат синдикатите, коментира още Божидар Данев. Според него глобата трябва да бъде най-малко размерът на пропуснатите ползи за съответните фондове и върху тях да се добави и малка санкция, каквито са наказанията за самия работодател, когато закъснее с плащанията.
Когато работниците не подписват трудови договори, нарушават четири закона - Кодекса на труда, Кодекса за социално осигуряване, Закона за здравното осигуряване и Закона за данъците върху доходите на физическите лица, уточняват от БСК. За подобни санкции вече се обявиха от социалното министерство и от синдикатите.
Източник: в. "Монитор"