С ечемик, пшеница и рапица се сеят предимно земеделските земи в Бургаско
Земеделските земи в Бургаско са засети предимно с ечемик, пшеница и рапица. Това каза Николай Киров, председател на Регионалния съюз на зърнопроизводителите. По думите му състоянието на есенните култури е добро. От пролетните - слънчогледът вече е засят. Относително е да се каже какъв ще бъде добивът от есенните посеви.
" Все още посевите не са направили клас. Този клас трябва да налее и чак тогава ще може да се каже за добив, но засега се развиват добре. Валежите са добри до момента. Дават достатъчно влага. Температурите са ниски и слънчогледът не може да се развива по-бързо, но има време и за това", коментира Киров. Ниските температури няма да окажат влияние върху есенните и пролетни култури.
"Растежът се забавя, но по-добре е да е по-хладно, отколкото да е жега. Като добив от есенните култури може да се каже чак към юни месец. Един месец преди жътвата, когато наливат посевите", добави председателят. В сравнение с миналата година засетите декари земеделска земя в Бургаско с пшеница са повече, а с ечемик по-малко. Има много засята рапица и слънчогледът ще бъде повече. Ечемикът е намалял като земеделска култура. Това се дължи на лошата ценова реализация миналата година и е по-малко търсена стока. За разлика от пшеницата и рапицата, които имат по-голямо търсене.
"Рапицата е вързана донякъде с котировката на нефта и колкото по-висока е цената на нефта, толкова ще е по-висока и тази на рапицата", поясни Киров.
Земеделецът каза още, че ще има износ на пшеница, ечемик и рапица. Последният се търгува главно в арабските страни, а фуражната пшеницата и рапицата в Западна Европа.
На въпрос дали земеделците са получили субсидиите си Киров отговори, че днес около десетина от селскостопанските производители са получили европейските и национални плащания, но повечето ще ги получат утре. От София са уверили, че до края на тази седмица всички останали ще получат парите си.
Източник: Радио "Фокус"