Дългосрочният ни рейтинг е потвърден на нивото BBB. Подобно потвърждение на дългосрочния рейтинг имаше за последно през декември 2011 г.
Перспективите и пред двата показателя остават стабилни.
От S&P обаче охлаждат ентусиазма като заявяват, че повишението на рейтинга идва от промяна в собствената им методология за оценка. Спрямо новите вътрешни правила на кредитната агенция краткосрочният рейтинг е в пряка връзка с дългосрочния. По този повод от S&P посочват, че повишената им оценка не отразява подобрение в кредитоспособността на правителството.
В разпространеното до медиите съобщение от Министерство на финансите обаче пише: "Оценката за България отразява мнението на рейтинговата агенция, че правителството следва силна фискална политика, като поддържа ниски нива на държавния дълг и благоприятна фискална позиция - на базата на продължаваща бюджетна консолидация и структурни реформи." Така за пореден път от ведомството на Дянков се опитват да манипулират данни и оценки, давани за България от чужбина.
Повишението на краткосрочния рейтинг на страната е първото от октомври 2008 г., когато финансовата криза беше в разгара си след фалита нa американската инвестиционна банка Lehman Brothers от 15 септември.
Повишаването на рейтинга е новина, която може да се отрази положително върху лихвите на краткосрочните ценни книжа - тези с падеж до 1 годна, което ще позволи по-евтино финансиране на държавната хазна, прогнозира Dow Jones Newswires.