© Burgas24.bg | | „Не можем да позволим да се унищожи флората и фауната на Черно море. Ако го няма Черно море и продължаваме да го съсипваме, било то със строителство или с изграждане на инфраструктура, разливи и други екологични катастрофи, след няколко години няма да има какво да завещаем на следващите поколения ". Това заяви по време на граждански форум, посветен на развитието на черноморското крайбрежие, евродепутатът от ГЕРБ Румяна Желева. Тя запозна присъстващите с внесените поправки в проектодоклад относно влиянието на туризма върху крайбрежните райони, който предстои да бъде гласуван от ЕП следващата седмица. Една от тях касае изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис. Когато се създава инфраструктура, свързана с преноса на нефт, нефтопродукти или газ, трябва да бъдат поставени изисквания и това да става по най-съвременни технологии, гласи текстът, предложен от бургаския евродепутат. Настояваме ЕС да изиска проекта за изграждането на петролопровода да се реализира по съвременни и модерни технологии , които да позволят опазване чистотата на Черно море, флората и фауната. Според Румяна Желева когато има и изискване за оценка на рискове за околната среда (т. нар. ОВОС), този проект е гаранция, че ще се съхрани екоравновесието в района.
По време на форума евродепутатът отбеляза, че не можем ефективно да реализираме европейската политика за черноморския регион, ако самите ние не правим всичко възможно за решаване на най-належащите нужди. Тя даде пример с липсата на пречиствателна станция в един от най-големите курорти в Европа - Слънчев бряг.
"От това биха произтекли дългосрочни песпективи и за икономическото, и за екологичното развитие на региона", бе категорична бургаската евродепутатка.
Дискусията бе организирана от Информационното бюро на ЕП и Бургаската търговско-промишлена палата. |