Той поясни, че става въпрос за европейска практика, която се прилага в почти всички страни-членки. Субсидира се уловът на риба, която е продадена в трети страни. Подобно подпомагане на бранша има и в Турция. Там за продаден килограм риба на външен пазар субсидията е 50 евроцента.
Членовете на асоциацията държат над 80 процента от вътрешния пазар и 90 на сто от износа на риба и рибни продукти. БГ ФИШ е създадена през 2002-ра година. От миналата година е национално представена асоциация.
По време на управителния съвет е решено още асоциацията да участва като колективен орган на международните изложения за риба, рибни продукти и техника в Брюксел, които се провеждат всяка пролет. През последните няколко години само една българска фирма е представлявала страната ни. Това е "Атлантик". Тази пролет фирмата се представи с мидите от плантацията край Приморско, които се отглеждат в екологичночисти води и с екзотичната риба барамунди. Тя се отглежда във ферма в Рибно пристанище в Бургас.
За финансирането на участието на наши производители на изложението в Брюксел ще се кандидатства с проект по Оперативна програма "Рибарство и аквакултури". Работата по проекта започва до дни. Ако той не бъде одобрен, ще се търси друг вариант за участие, каза още д-р Господинов.
Към БГ ФИШ тази седмица се присъединиха още над 50 корабособственици от Несебър.- Те станаха колективен член чрез сдружението си "Мена".
Източник: Дарик