Вътрешните водоеми на страната, които са общинска собственост и публично-държавна собственост, да бъдат дадени на клубове, неправителствени организации, които да стопанисват рибния ресурс, предлагат рибари. Това заяви Невен Каравасилев, секретар на ловно - рибарско дружество "Лебед". Законът дава на държавата и общинските съвети, да бъдат отдадени водоемите по този начин, каза още той.
"Работим добре с община Бургас в лицето на кмета
Димитър Николов и зам.-кмета по финансите Красимир Стойчев. Подготвили сме писма, с които ще поискаме от Общински съвет да разреши и да гласува да вземем няколко водоема, в които да стопанисваме като собствеността си остане на държавата", разясни ловецът.
Законът за рибарството и аквакултурите е добре направен, но не се прилага, както трябва, смята Каравасилев. "Безспорен факт е, че ИАРА не може да се справи сама с бракониерите по вътрешните водоеми на страната. Наскоро направихме среща в София с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, предложихме им нашата помощ. Имаме уверението от ИАРА, че нещо ще се случи, като съвместна работа", разясни Каравасилев. Той посочи организации като БФ "Биоразнообразие" и БДЗП, с които също да се взаимодейства.
Вътрешните водоеми около Бургас, които са публично-държавна собственост са езерото Вая, язовир "Мандра", който е и най-големият в България - 33 хиляди дка. Подходящи за риболов са реките в Странджа планина - Велека и Младежка. "За жалост много отдавна ИАРА не е зарибявала реките с пъстърва и мряна, които основно виреят в тези водоеми. Едни 30% от държавните такси, които са за издаване на риболовни билети би трябвало, според Закона за рибарството и аквакултурите, да се върнат във водоемите под формата на зарибителен материал, което от години вече не е правено", посочи още Каравасилев.
Източник: Радио "Фокус"