Инициативата се извършва благодарение на Биологичната експериментална база (БЕБ) "Калимок" при БАН, която изпълнява програма за развъждане и възстановяване в природата на червения ангъч. Методиката за разселване се основава на готовността на възрастни птици да приемат при своето потомство чужди малки на подходяща възраст.
Така и тази година поредната група млади птици, излюпени на затворено, се озоваха в Бургаските езера. Те бяха приети веднага от новите си родители и поеха по пътя на свободата. Всеки от червените ангъчи беше маркиран със стандартен орнитологичен пръстен.
С действията си природозащитниците се надяват да подобрят състоянието на застрашения вид. За отбелязване е, че успешният завърщек на подобен род дейности зависи в много голяма степен от постоянството и дългосрочността. Бургазлии могат да се похвалят, че имат и двете. Подобни акции се провеждат в Бургаски регион от 2004 година насам.
Червеният ангъч е средна по големина водоплаваща птица. От широко разпостранен в миналото, днес е намалял до толкова, че е включен в Червената книга на България, като застрашен от изчезване вид. Основните причини за това са унищожаване на естествените водоеми, бракониерството и безпокоенето по време на размножителния период. Любопитен факт за птицата е, че понякога отглежда своите малки в дупките на лисици или в хралупите на дървета.
От "Култура и околна среда" посвещават успешната природозащитна акция на Димо Димчев - Бат Димо, който ни напусна тази година. Един голям природозащитник и радетел за опазването на Бургаските езера по чиято инициатива се провеждаше разселването до сега.