Преди дни в декларация ДПС се обяви срещу разрушаването на мюсюлмански молитвен дом в квартал „Меден рудник" в Бургас с формалното според тях основание, че постройката е незаконна. От парламентарната трибуна депутатът от Движението Несрин Узун попита как се обяснява избирателността на кмета на града
Димитър Николов да посегне на религиозен храм при наличието на хиляди незаконни сгради. В предаването „Пропаганда", Николов обясни, че тази сграда от дълги години се използва като незаконен цех за производство на хляб. По думите му сградата е разрушена и от началото на годината, с решение на Общинския съвет, там е предвидено строителството на детска площадка.
Димитър Николов коментира, че в съседния квартал, на абсолютно законно място, се изгражда легитимно и със съдействието на общината молитвен храм за мюсюлманите. Ето какво още каза кметът на Бургас:
„Такъв храм не е съществувал, като легитимен храм не е обявяван и от Районното мюфтийство, по-простата причина, че в правния мир не съществува нито постройка, нито дейност. Навремето тази сграда е действала не като молитвен дом, а като място, в което са проповядвали краен ислям, със сектантски уклони, което е забранено от закона и е затворено като дейност", посочи
Димитър Николов.
Запитан дали е имало проблеми с това, че сградата е била бутната, кметът на Бургас отговори: „Не, нямаме проблеми. Ние сме извършили десетки срещи с хората там и в момента сме в процедура в строителство на нов съседен имот, в който се надявам наистина да има вярващи, които да изповядат религията и ние да им съдействаме.
Защо се казва, че това е добре обмислена политика на дискриминация в тази декларация на ДПС?
Предлагам да не се намесва политиката, а да ни оставят в общината сами да си решаваме проблемите. Колкото по-малко се намесват политиците, толкова по-бързо ще съдействаме на всеки, които изповядва каквато и да е религия да има право да се изповядва на законно място.
На въпрос дали е получавал заплахи във връзка с разрушаването на молитвения дом,
Димитър Николов се въздържа от коментар.
Източник: Дарик