© Burgas24.bg | Незаплащането с увеличение на положен нощен труд и разпределението на работното време са едни от най-честите нарушения, които Инспекцията по труда е установила при проверки в морските курорти, предаде Дарик.През юни инспекторите по труда в трите области с черноморски курорти са стартирали около 500 проверки в обекти със сезонен характер, свързани с ресторантьорството, хотелиерството и търговията. Традиционно се набляга на контрола по спазване на разпоредбите, свързани с трудовите правоотношения - по възникването им, разпределението на работното време, почивките, заплащането на труда, съобщиха от трудовата инспекция.
Установени са 50 лица, за които няма данни за регистрирани трудови договори в регистъра на НАП. За всеки безспорно установен случай на работа без договор се съставя акт за установено административно нарушение, като санкцията не може да бъде под 1500 лв. Наблюдава се тенденция договори да се регистрират в деня, в който се обявява кампания.
Често на обектите липсват документи, от които да е видно разпределението на работното време - кой работник кога се е явил на работа и кога трябва да е приключил работният му ден. Не се осигуряват задължителните междудневни и междуседмични почивки. За установяване на нарушенията на работното време се налагат по няколко посещения на обектите дори в един и същ ден. Въпреки усилията на инспекторите, те се установяват трудно, тъй като работещите не оказват съдействие, отчитат от Инспекцията по труда.
От там отново напомнят, че работниците и служителите трябва да отстояват трудовите си права. Да не започват работа без да са получили екземпляр от трудовия си договор, подписан от тях и от работодателя, както и уведомление за регистрацията му в НАП. Да изискат от работодателите да оформят трудовите им книжки. Да сигнализират в Инспекцията по труда, докато са в трудови правоотношения и могат да бъдат открити на работните им места.
Задълбочава се тенденцията потърпевши работници и служители да подават сигнали, след като бъдат прекратени трудовите им права или когато вече не са на работа. В тези случаи контролните органи на Главна инспекция по труда могат да санкционират работодателите за установени нарушения спрямо жалбоподателите, но не могат да ги задължат да ги отстранят. При неизплатени възнаграждения след прекратени трудови правоотношения работещите трябва да си търсят правата в съда. Инспекторите по труда не могат да контролират и изплащането на възнаграждения, договорени устно, които се изплащат "под масата".
Екипи от служители на Инспекцията по труда от други области ще подпомогнат колегите си в черноморските курорти през юли и август, когато националната статистика отчита пика на сезонната заетост. Най-много инспектори по труда ще бъдат командировани в Бургас, където ръстът на наетите през лятото е най-голям. Във Варна и в Добрич ще се разчита основно на оптимизиране на контролната дейност чрез наличния ресурс.
Поисканите разрешения за работа на непълнолетни лица по черноморските курорти към 30 юни са 1697, от които 1142 броя в Бургас. Очаква се броят им да се увеличи чувствително в началото на юли, след края на учебната година за учениците от гимназиален курс. От лятото на 2015 г. ненавършилите 18 години могат да работят до 22,00 часа. За ненавършилите 16 години остава забраната да полагат труд след 20,00 до 6,00 часа. |