Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Криминални
Институции
Общество
Други
Читателски
Работата на ресурсния учител става все по-популярна в община Бургас
Автор: Екип Burgas24.bg 10:04 / 03.01.2011Коментари (0)1372
© Burgas24.bg
Работата на ресурсния учител става все по-популярна на територията на бургаските училища.Така коментира Таня Петрова, ресурсен учител в СОУ "Димчо Дебелянов" и ОДЗ "Иглика". Проблем все още съществува от страна на родителите, според нея. 

"Ако масовите учители се обръщат за помощ и консултации към ресурсните учители,то родителите все още отказват да ни имат доверие и едва ли не, ако децата попадат в такава ресурсна група, на тях ще постави клеймо, че тези деца не са пълноценни граждани и родителите отказват децата им да влизат в тези ресурсни групи", допълни още специалистът. По думите й последните данни, дадени от държавата за постъпили ресурсни деца е, че списъкът на диагнози, влизащи в ресурсни групи намалява и оттам много деца трябва да бъдат отписани от тези групи. Вероятно това се дължи на стеснения бюджет на държавата и от икономическата кризата в която се намираме. На въпроса каква е работата на ресурсния център Петрова отговори, че той е обслужващо звено, което подпомага и обучава децата със специални образователни нужди. 

В подобен център могат да попаднат деца, които не се справят в училище, които имат умствена недостатъчност, зрително затруднение, слухов дефицит, всички тези, които имат някакъв специфичен проблем и група инвалидност попадат в схемата на ресурсен център. Към тях се назначава според потребностите освен масовия учител в масово училище, още ресурсен учител, слухово-речеви рехабилитатор, тифлопедадог, който работи със зрителнозатруднени деца, логопед, психолог. Работи се комплексно, за да може самото детето да преодолее всички свои затруднения. 

"На територията на Община Бургас работят твърде малко кадри и много трудно се обхваща цялата система. Ресурсните учители засега са на ниво.Успяваме да покриваме нуждите, но като брой логопеди и психолози са твърде малко. За да се адаптира едно дете към нормалната среда зависи от честотата на работа с детето и от степента на заболяването. Например работя с дете с диагноза от аутистичен спектър. Работи се около 6 месеца по 4 часа на ден и детето дава невероятни резултати. В този аспект, ако се работи по 40 мин. или час в ресурсен център, около година и половина, при интензивна работа с екип от специалисти, които включват специален педагог или терапевт, психолог, логопед и медик, който да назначава медицинското лечение с медикаменти и родител, който спазва вкъщи точната терапия, около година и половина- две са необходими за навлизане на детето в социалната среда такава, каквато е при нормални условия", каза още Петрова.


Източник: Радио Фокус








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Новини от Бургас:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Парламентарни избори октомври 2024 г.
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: