РИОСВ Бургас участва в летния университет на ЮНЕСКО, посветен на биосферните паркове
През изминалата седмица, Станислав Георгиев, експерт "Биоразнообразие, защитени територии и зони“ към РИОСВ-Бургас се включи в петото издание на Летния университет на ЮНЕСКО, посветен на интегрираното управление и устойчивото развитие на биосферните паркове. Програмата "Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО има за цел да изгради мрежа от територии – биосферни паркове, които да представляват модел на устойчиво развитие и хармонично взаимодействие между човекът и заобикалящата го среда.
На срещата, специалисти от 15 държави представиха своите препоръки и предложения за създаване на международен младежки комитет за биосферните паркове; изработване на обща интегрирана карта на туристическия потенциал на българските биосферни паркове и др.
Летният университет на ЮНЕСКО е международна инициатива на Регионалното бюро на ЮНЕСКО за Европа във Венеция /BRESCHE, която цели да привлече и обучава млади специалисти по темите, свързани с управлението на биосферните паркове. Петото ѝ издание се провежда за първи път в България в Биосферен парк "Централен Балкан“ на териториите на общините Карлово, Павел Баня и Троян.
България участва в Програмата "Човекът и биосферата“ от 1976 г. През 1977 г., 17 строги природни резервата у нас биват обявени като биосферни. След промяната на фокуса на Програмата от строга природозащита към устойчиво развитие и разумно ползване на природните ресурси е необходимо преосмисляне на съществуващата мрежа от територии. През 2017 г. Междуправителствения координационен съвет по Програмата "Човекът и биосферата“ одобри трансформирането и разширението на част от българските биосферни резервати в съвременни биосферни паркове. Това са биосферните паркове "Централен Балкан“, "Узунбуджак“, "Сребърна“ и "Червената стена“. Съчетаването на запазената природа, съхранените занаяти и български традиции в региона е същността на биосферните паркове.