© Burgas24.bg | | Психолог ще разговаря с родителите, ако детето им бяга редовно от час. Мярката е на дневен ред в Министерството на образованието при подготовката на новия закон за училищно образование.Идеята е майката или бащата на крака да дойде в училище и там да получи професионални помощ как да възпитава детето си да спазва правилата.
"Ще задълбочим работата с родителите на децата с много отсъствия от училище. Целта е да разберем причините детето да не влиза в час, а не просто да събираме статистика за неизвинени и извинени отсъствия", подчерта зам.-министърът на образованието Милена Дамянова.
В момента масова практика е на родителските срещи само да се назовават имената на проблемните деца без гаранция, че от забележката ще има някакви последици. "Много родители реагират на забележката за децата си с думите: "Това не е мой проблем", обясни Милена Дамянова. Експерти в просветното министерство предлагат и да се засили ролята на психолозите с диференцирано заплащане, за да са мотивирани за положения труд за справяне с агресията и хулиганските прояви в училище.
Специално внимание на наказанията за поведение ще отдели работната група по подготовка на новия закон. Все още е под въпрос дали да се върне оценката за поведение.
"Ако въведем оценката за поведение, трябва да помислим дали тя няма да е поредният формуляр, който няма да има никакъв ефект", подчерта зам.-министърът.
Междувременно ще се изготви и специална скала на градация за наказанията в училище. Целта е тежестта да съответства на възрастта на ученика. "Не може да измерваме еднакво ученик от трети и дванайсети клас", заключи Милена Дамянова. Тя подчерта, че всички идеи ще се съгласуват с родителските организации, с ученици и социални партньори, преди да са готови финалните текстове.
По план дългоочакваният документ трябва да влезе за окончателно гласуване в правителството и Народното събрание в първите три месеца на следващата година.
Източник: в. "Монитор" |