Психолог: Децата няма да бягат от час, ако часовете са им интересни
Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Бургас не е разглеждала случаи за бягство от часове заради психологически тормоз на съученици. Това каза педагогът-психолог Десислава Василева, която е секретар на комисията. Тя допълни, че ако някъде има такива случаи то те ще са единични и те се разглеждат от педагогическите съвети на съответното училище за да се реши проблемът на място, но в комисията такива сигнали не са постъпвали. Причините за бягството на децата от училище е най- вече занижения родителски контрол, защото именно те трябва да проверяват дали детето посещава училище.
"Не обичат да учат, поне такова впечатление имам напоследък и по-скоро по този начин разнообразяват живота си. Не искам да коментирам начина на преподаване, но той е доста остарял и архаичен. Според мен трябва да се промени целия начин на преподаване, тъй като информацията и технологиите вече са много напред, а нищо не е променено. Преподава се по класно урочната система от времето на Комински от по-миналия век. Възрастните трябва да направят така,че на децата да им е интересно в час и да не бягат. Вече има толкова атрактивни методи. На запад всичко е под формата проекти. Преподава се рамка на урока, задават се задачи и по този начин децата са ангажирани да правят нещо в свободното си време и да представят те атрактивно материал, а учителят е този, който да допълни информацията или да я коригира, ако е необходимо. Така е в повечето страни", каза Василева.
На въпрос има ли тенденция за намаляване и ли увеличаване на противообществените прояви на децата тя каза, че цифрата на случаите, които комисията разглежда е относително.
Източник: Радио "Фокус"