Може да се намерят и миди ядки и с черупки, отглеждани в мидени плантации, като съответно цената на ядките е 6 лева, а на килограм миди с черупки два лева. Прясна риба има внос предимно от Гърция .Всичко останало е замразена риба - паламуд за 12 лева, калкан на 16 лева , замразен карагьоз на 6 лева. Предлага се и изкуствено отглеждана сладководна риба предимно пъстърва.
Това че българска черноморска риба няма го признават и продавачите макар и с неохота.по думите им това се дължи на факта ,че водата в морето е много топла и рибата бяга в по- студени води. По думите им едва след средата на август може да се появи първата есенна прясна риба, предимно дребен паламуд известен като циганка. Проверка в по- големите магазини показа, че там се предлага предимно дълбоко замразена риба в хладилните витрини.
Повечето от бургазлии я подминават, тъй като не е по- джоба им и килограм риба излиза по-скъпо отколкото килограм месо. Например половин килограм замразено филе от хек струва 4 , лева. Между 4,50 и 5,50 лева са половинкилограмовите разфасовки от замразени херинга и скумрия, а 350 грама треска се търгува на 5,30 лева. Филето от акула и пангасиус са в ценовите рамки от 8 до 11 лева.
Няма я и любимата на бургазлии цаца, която е най- доброто мезе за чаша бира. Цаца има предимно по крайбрежните заведения, където собствениците им я изкупуват директно от рибарите и тя така и не стига до пазара. Няма да отговаря на истината ако някой от продавачите ви уверява , че предлаганата в момента риба е прясна или ако е така, то тя ще е вносна.
Източник: Агенция "Фокус"