Проверяват производителите на масло в Бургаско, нямало нарушения
"До този момент не е постъпил сигнал за нарушения на качеството на маслото, произвеждано в областта, както и комисията, която съм назначил за проверка, не е констатирала такова!", каза днес за Burgas24.bg - д-р Пачев, директор на Областна дирекция по безопасност на храните - Бургас. От вчера специалисти от дирекцията обхождат и проверяват всички фирми в областта, в чиято дейност влиза и производството на масло.
Проблемът се раздуха преди дни, когато Българската национална асоциация "Активни потребители", след направено изследване, обхващащо 15 популярни марки масло, обяви, че производители влагат в маслото немлечни мазнини, вода и технологични добавки в нарушение на закона. По-високото водно съдържание влошава качеството на продуктите, намалява срока им на трайност и повишава вероятността от развитие на патогенни микроорганизми.
Обект на проучването са били търговските марки: полско масло "Mlekovita", Fine Food, Deutsche Markenbutter (Rostar BG), Horeca, масло смес "Хранинвест", Филипополис, Kitchen Butter, Fine Life, краве масло "Хранинвест", Alpenbutter "Meggle", Домлян, LACRIMA, Родопея, MILTEX и Верея.
При четири от изследваните проби е установено нерегламентирано влагане на заместители на млечната мазнина. Заместителите най-често биват твърди растителни масла, например палмово масло, което от години се ползва в производството на сирене. Съществуват обаче подозрения и за използването на хидрогенирани отпадъчни мазнини, свинска мас и др., което е незаконна и вредна търговска практика, посочват от асоциацията. При някои проби процентът на немлечните мазнини достига 75 процента. В останалите проби, където е установено това нарушение, то варира между 10 и 50 процента.
След този случай Българската агенция по безопасност на храните в цялата страна започна проверка на кравето масло.