Протестиращите в Бургас недоволни от служебното правителство
Бургазлии излязоха на пореден 29-ти протест. Както и през останалите делнични дни, днес на площад "Тройката" срещу Съдебна палата се бяха събрали около 50-ина души. При началото на протеста надуваха вувузели, привличайки вниманието на минувачи. Развяваха се национални знамена. Протестът бе охраняван от полицейски служители.
Михаил Неделчев, представител на Инициативния комитет, посочи, че служебният премиер Марин Райков е бил зам.-министър при кабинета Костов и зам.-министър при Тройната коалиция, а баща му е бил в управлението по времето на Тодор Живков.
"Твърдението е, че всички били непартийни или безпартийни, малко не е вярно", заяви Неделчев. Имаме си конкретни искания, които все още са валидни. От президента искаме мораториум върху всички концесионни сделки в момента. Това поне може да го свърши и сам, каза той. Неделчев беше категоричен, че протестите продължават и имат вече легитимна гражданска инициатива, която ще започнат да надграждат.
"От администрацията на президента са казали, че вратата е отворена ние да съставим такъв обществен съвет към временното правителство, надявам се после този съвет да се прехвърли и към нормално работещото правителство", обясни той.
Неделчев каза, че исканията към общинската администрация на Бургас са в процес на оформление и е още не са окончателно готови. На въпрос дали протестиращите са искали среща с общински съветници или с кмета на Бургас, Неделчев отговори, че и те не са търсили среща с тях.
Иван Киров, от Инициативния комитет заяви, че в служебното правителство отново вижда родопско одеало, но този път и премесено с ДС. Недоволството на гражданите отново бе запалено и то с нова сила, категорично заяви той пред събралите се протестиращи. Тези хора са били функционери от някои бивши правителства последните 3 или 4 правителства, поясни той. Прозрачността, която очакваха всички при назначаването на тези хора не се получи, каза Киров. По неговите думи, депутатите бързат да променят някои лобистки закони, а не да изменят Избирателния кодекс, каквото е и искането на протестиращите. По неговите думи в рамките на тази година е възможно да има два пъти избор като посочи, че първото нещо, което ще очакват протестиращите след 12 май е промяна на Избирателния кодекс.
Според Киров, ако това не стане хората отново ще излязат на улицата. След това ще се поиска и оставката на президента, тъй като той не защитава интересите на гражданите на България, а защитава кооперативни интереси. Той отново напомни, че промените в кодекса, които се искат са гражданските общества да влязат в парламента и да започне упражняване на контрол върху държавните институции. Според Киров трябва да се даде публичност на някои договори между частни фирми и държавата, защото продажбата на двете ТЕЦ-а в Стара Загара е станала под масата, по време на правителството от 1997-2001 година.
Източник: Радио "Фокус"