© Bulfoto | | Писмо с исканията си изпращат до президента и до останалите инициативни комитети в страната протестиращите от Бургас. В своето писмо те изразяват позиция, че са неудовлетворени от статуквото и настояват за нов обществен договор и нов морал в политиката. "Политическият елит се е изолирал от проблемите на обществото и не им обръща внимание", се казва още в писмото. В декларацията са посочени и няколко искания. Едно от тях е да не се разпуска Народното събрание и възможно най-бързо да се промени Изборния кодекс, така че да даде възможност при равни условия в предстоящите избори да участват неправителствени организации, граждански сдружения и независими кандидати.
Протестиращите настояват да се премахнат ограниченията от финансов и физически характер, които не позволяват на гражданското общество пряко да изразява своя вот.
"С промяната на изборния кодекс да се създават механизми за пряка демокрация", е друго от основните искания на протестиращите бургазлии. Те също така настояват към всяка една държавна и общинска институция да бъдат създавани обществени съвети, които да оказват превантивен, текущ и последващ контрол върху тези същите тези институции. Друго искане на бургазлии е създаването на постоянно действащ обществен съвет към бъдещето правителство, в който участие и представителство да имат всеки един от регионите в страната, според административното деление. Пълна прозрачност в дейността на парламентарните комисии и даване на възможност на заинтересованите лица за изразяват публично достъпни становища по предлаганите промени. Да се сезира прокуратурата по сделки за приватизация и концесии за последните десет години. Да се сезира европейската комисия за доминанта позиция на енергийния пазар в България и да се направи проверка на нерегламентирани държавни помощи от страна на България в противоречие с европейското законодателство, пълна реорганизация на Комисията за защита на конкуренцията във връзка с правилното прилагане на закона, Конституцията и европейското законодателство с 50 % участие на гражданската квота и пълна прозрачност при взимането на решения са други от исканият на ИК на протестиращите граждани от Бургас написани в писмото до президента. Промени в чл. 417 т.2 на Гражданско процесуалния кодекс с премахването на думата " и банки" и член 107,ал.3 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс ,искат още протестиращите. Писмото до държавния глава ще бъде изпратено с обратно разписка, а бургазлии очакват и отговор.
В началото на митинга в Бургас протестиращите почетоха паметта на починалия варналия Пламен Горанов, който издъхна дни след като се самозапали. Портретът на младия мъж бе окичен с цветя, а запалените свещи под него бяха оформени във вид на кръст. С минута мълчание беше почетена неговата памет, като протестиращите заявиха, че не искат и други подобни случаи да има в страната и хората по такъв жесток и мъчителен начин да посягат на живота си от отчаяние.
Източник: Радио "Фокус" |