Малко хвалби и много критики отнесе проектозаконът за гробищата, погребалната и траурно-обредната дейност на кръгла маса в парламента с участието на две парламентарни комисии - по култура и регионална политика. По думите на зам.-кмета на столична община, Тодор Чобанов, който беше бивш заместник-министър на културата, проектозаконът е много зрял и води към модерен европейски закон.
Той изказа категорична подкрепа за включване на гробищните паркове в зелените системи на градовете, каквито идеи бяха дадени по време на обсъждането.
Чобанов предложи да се предвидят исторически гробища и обърна внимание върху проблема, че таксите често не се плащат.
От неправителствена организация изтъкнаха в подкрепа на идеята за включване на гробищата към зелените системи на градовете, че науката казвала, че е здравословно преминаването покрай гробища.
"Погребването трябва да е общинска дейност, да направим тези неща по-привлекателни и близки до хората", призоваха от неправителствената организация.
Четин Казак от ДПС обърна внимание на някои неточности и неясноти в текста. Записана е забрана към вероизповеданията да предоставят траурно-обредни услуги, посочи той и изрази недоумение.
По време на кръглата маса стана ясно, че проектозаконът е преработка на два стари проекта, отлежавали в парламента с години. Един от авторите на първия проект - Борислав Петров, който е от погребалния бранш, изрази недоумение защо в новия закон контролът се възлага на 4 институции и предупреди, че така ще се размива и прехвърля отговорност, а проблемите ще остават нерешени.
Той предупреди още, че погребалната дейност е социална дейност, че голяма част от българите вземат заеми, за да погребат близките си. Не бива да се допускат концесии и публично-частни партньорства, защото ще оскъпят погребалните услуги, категоричен е Петров. Той изтъкна още, че много рядко в света има частни гробища. "Какво ще стане с погребаните, ако фалира фирмата собственик на гробища", попита той.
Въпросът за собствеността на гробищата е от най-важните. По този въпрос арх. Цветана Гочева, председател на Българска асоциация за погребална култура, също взе отношение: "Всеки искат да обслужва мъртвия. Защо? Защото е безпомощен. Това е изключителна хранителна среда за далаверата и здравеопазването май е в комбина с тази дейност", каза тя.
Според архитект Гочева предложеният проектозакон носи белезите на некомпетентност и неразбиране на материята. "Да се говори за видове кремация е нелепо. Кремацията е един вид ликвидиране на човешките останки в огнена среда", подчерта Гочева и посочи, че в проектозакона са изброени задължителна, пожелателна и други видове кремации и настоя да бъде поправен.
Изключително остро възрази Гочева на предвиденото в закона погребване в море: "Слушайте, морето си го бастисахме отвсякъде. Ако започнем да хвърляме трупове в морето, както е предвидено в член 42 - аз не искам да отида на море и докато плувам да се сблъскам с някой погребан във водата труп", заяви Гочева.
От депутатите предположиха, че е допусната грешка в проектозакона и било имано предвид разпиляване на урновия прах в море.
По думите на Гочева обаче текстовете на този закон има лобистки моменти.
Усилията по думите й са насочени към козметика и лифтинг на съществуващото положение.
Тя изтъкна още, че частното гробище в "Бояна" е незаконно и изрази подозрения, че с този закон се прави пореден опит да бъде узаконено. Гочева изрази недоумение защо от новия проектозакона е изчезнал предвиденият в предните два варианта орган за управление.
Тя е категорична, че е необходим специализиран орган за управление, регулация и контрол на гробищната дейност. Собствеността на гробищата може да остане общинска, но управлението трябва да бъде извадено извън общинската власт, категорична е Гочева.
Участник в кръглата маса се възмути, че в предложения текст има два члена 10.
Източник: News.bg |