Взискател по делото е Българо-американска кредитна банка (БАКБ), а ответната страна са три дружества и едно физическо лице -
Ваклин Стойновски, някогашен инициатор на мащабното строителство и сегашен общински съветник в Бургас.
Причина за продажбата е необслужван кредит, обезпечен с ипотеки върху имота, на обща стойност 5.5 млн. евро. Сумата обаче едва ли ще бъде погасена с продажбата на терена, тъй като търгът на частния съдебен изпълнител тръгва при начална цена от 1 662 375 лв.
Кандидатите за парцела могат да подават оферти в стандартния едномесечен срок, а отварянето им е насрочено за 12 юли в районния съд в Бургас.
Продаваният парцел е мястото на бившия ресторант "Воденицата" в морската градина на Бургас, където преди години трябваше да се издигне 154-метров небостъргач.
Случаят придоби скандална известност, тъй като заради новото строителство бе съборена сградата на ресторанта - реплика на прочутата Ефендиева къща в Малко Търново. А самият имот се намира на 70 метра от морския бряг, в сърцето на парк "Езерото".
За изграждането на къщата още през 1969 г. теренът е бил обособен като строителен парцел с паркинг до него. С такъв статут той бе продаден през 2004 г. от Министерството на културата на фирмите "Куул плейс" и "Асет лизинг" на Ваклин Стойновски за 240 хил. лв.
Година по-късно промяна в подробния устройствен план на морската градина с подписа на тогавашния заместник-министър на регионалното развитие Савин Ковачев и с одобрението на местния общински съвет позволи на Ваклин Стойновски да вдигне на парцела многоетажната сграда с височина 154 м и разгъната площ 35 хил. кв.м. Инвестицията трябваше да бъде реализирана до 2010 г., а стойността й се оценяваше на 50 млн. евро.
Първата копка бе планирана за лятото на 2006 г. До нея обаче не се стигна и в момента теренът продължава да се ползва като паркинг от плажуващите. Междувременно той е използван и като обезпечение за финансиране на други инвестиционни проекти със заемен ресурс от БАКБ.
Банката от самото начало участваше в проекта за строителството на небостъргача в Бургас, като финансира покупката и последващите прехвърляния на парцела в морската градина, а междувременно придоби и 15% от него. Останалите 85% бяха прехвърлени на инвеститора в проекта - "Трейшън хайрайз естейтс". От средата на 2012 г. обаче собственик е физическо лице - Людмил Георгиев, който е получил дяловете от имота като дарение от фирмата.
Така в момента парцелът в морската градина е собственост на Георгиев и банката, но длъжници по обезпечен с него кредит са Ваклин Стойновски и свързани с него фирми - "Билдингс къмпани", "Онтайм дистрибюшън енд лоджистикс" и "Мултипак ПЧПК".
Пред "Капитал" Ваклин Стойновски обясни, че е само гарант по кредита към едно от дружествата - "Билдингс къмпани". По думите му той свързал фирмата с банката и гарантирал заема в качеството си на физическо лице.
С подкрепа на БАКБ "Билдингс къмпани" инвестирала в недвижима собственост, но в кризата плановете се провалили и банката вече е придобила други имоти на компанията. "Като съсобственик на парцела в морската градина можеше да придобие директно и него, но не знам защо е избрала варианта с продажба през частен съдебен изпълнител", посочи Стойновски.