В навечерието на празника бивши и настоящи служители и работници в порта имаха възможност да научат интересни факти от историята на пристанището от художника и историк Митко Иванов, който е автор на книгите "Загадъчният град", "Мълчанието на Александър" и съавтор в изданието "История на Бургас".
"Историята на Бургаското пристанище е историята на града", с тези думи изпълнителният директор на пристанище Бургас Диян Димов откри беседата за миналото на порта. Интересен е фактът, че в първите години каруците с товари за пристанището са били толкова много, че са задръствали улиците на Бургас. Нямало е как изпразнените каруци да се върнат обратно и за това ги превозвали с лодки до най-близката суша. В дните когато се е изнасяло зърно на ден през пристанището са минавали по 3 хиляди каруци с товар. Построяването на пристанището и на жп линията от Ямбол до Бургас дава силен икономически тласък за развитието на града.
В Бургас пристанищна дейност е имало много преди построяването на порта, каза Иванов. За това свидетелства кадийски документ /издаден от съда/ от XVI век относно сбиване между кираджии и еничари.
Честването на годишнината завърши с концерт. В него участваха фолклорната група при клуба на пристанищните пенсионери, певците Стоян Ганчев, Мария Маркова, Атанас Митрев и трио "Мъниста". Многo аплодисменти предизвикаха и изпълненията на младия странджански певец Костадин Михайлов и най-младата гайдарка в Бургас Стела Никова.