Наредбата за "синя зона" в ЦГЧ разпали страстите по време на заседанието на местния парламент, предаде репортер на
Burgas24.bg. След почти двучасов дебат тя бе приета макар и с леки корекции.
Тежкият трафик и проблемите с паркирането на територията на Община Бургас налагат създаването на зона за кратковременно паркиране. Преди дни стана ясно, че това изцяло се покрива и с препоръките на експертите по "Джаспърс", които след задълбочен анализ на транспортната обстановка в Бургас, като една от задължителните мерки за оптимизиране на градския транспорт, посочват обособяване на "синя зона". Тя обхваща района, заключен между улиците: "Княз Батенберг", "Иван Вазов", "Гладстон", "Фердинандова", "Сан Стефано", "Христо Ботев" и "Стефан Стамболов".
Срещу така предложения проект за обособяване на т. нар. синя зона се обяви общинският съветник от Атака
Валери Симеонов, според който докладната записка не била добре прецизирана. Според него автомобилите на определени дружества като ВиК, здравни заведения, кабелни оператори и пр. би трябвало да ползват зоната преференциално, което към този момент не било заложено в наредбата.
Симеонов обяви, че в едно от следващите заседания той и неговата група общински съветници ще внесат подобно предложение официално. Според директора на общинското дружество "Спортни имоти паркинги и гаражи" - Живко Иванов докладната записка е добре прецезирана, а се налага от гледна точка на справянето със затруднения трафик в града. Подобно становище изрази и зам. председателят на ОбС Костантин Луков.
В крайна сметка и след леки корекции съветниците решиха, че в града ще има Синя зона за кратковременно паркиране. Общината ще регламентира и контролира паркирането в зоната. Съгласно Наредбата кметът ще определя службите за контрол. Финансовите средства за обособяване на "синя зона" са заложени в бюджета на общината за настоящата година., като очакваните приходи вследствие на въвеждането й ще възстановят първоначално вложените средства за срок от 6 месеца.
В Наредбата са предвидени принудителни мерки при неправилно паркиране, както и контрола и санкциите при неизпълнение. Наредбата определя различни режими на платено паркиране - по постоянен адрес, служебно паркиране и др. Независимо от тези режими трябва да се знае, че притежателят на картата е длъжен да я постави на видно място на предното стъкло на автомобила.