Екипи на Българско дружество за защита на птиците(БДЗП), Министерството на околната среда и водите и други НПО от 16 до 18 януари ще посетят и проучат над 200 влажни зони в цялата страна. От 16 до 18 януари 2009 на територията на цялата страна ще се проведе Среднозимно преброяване на водолюбивите птици, което е част от международното преброяване, координирано от Wetlands International. Целите му са да се определи размерът на европейските популации на тези видове птици и да се оцени състоянието на влажните зони, където те зимуват. Подобни схеми за мониторинг допринасят и за проследяване на по-общите промени в околната среда и последствията от тях за хората и биологичното разнообразие.
Среднозимното преброяване нa водолюбивите птици е една от основните мониторингови дейности на БДЗП и обхваща най-важните за зимуващите водолюбиви птици места по Дунавското и Черноморското крайбрежие и водоемите във вътрешността на страната. Много от тези места са ОВМ и са включени в мрежата Натура 2000, както и в Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони и преброяването е от съществено значение за проследяване на състоянието на местообитанията и популациите на птиците, зимуващи там.
България е ключово място за зимуване на водолюбивите птици, които долитат от Северна Европа и Азия. Сред тях са немалко застрашени видове като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкият корморан, къдроглавият пеликан и много други. В България зимува около 70% от световната популация на червеногушата гъска, до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска, близо 20% от популацията на малкия корморан, 5% от световната популация на тръноопашатата потапница. От съществено значение са мониторингът и оценка на заплахите за всяка влажна зона, включена в картата на Среднозимно`09, като особено внимание ще бъде отделено на местата, които отговарят на критериите за включване в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
В региона на гр.Бургас 7 екипа от 30 доброволци ще преброят Черноморското крайбрежие от с.Резово до нос Емине, Бургаските влажни зони и водоемите във вътрешността на страната до гр.Карнобат. По време на орнитологичният мониторинг ще се следи освен за видовия и числен състав на зимуващите водолюбиви птици и за състоянието на влажните зони, както и за евентуални бракониерски набези.
Освен БДЗП, в преброяването взимат участие и Министерството на околната среда и водите със своите регионални структури, Природен парк „Странджа", неправителствените природозащитни организации Зелени Балкани, Фонд за дивата флора и фауна, Балкани и др. |