Представят биоразнообразието на река Марица в изложба в бургаския музей
В Природонаучата експозиция на Регионален исторически музей - Бургас е експонирана новата тематична изложба, посветена на биологично разнообразие на река Марица - "Река на биоразнообразието". Тя има за цел да покаже каква е връзката на хората с реката, какви са проблемите, пред които сме изправени в момента и защо си заслужава да работим за опазването на здравето на речната екосистема.
Видра, малък корморан, пчелояд и земеродно рибарче са част от 11-те реалистични макета, които посетителите ще могат да видят до края на лятото. Освен ефектните макети на животни, ще може да се види кратко видео към изложбата и да се научат любопитни факти, свързани с историята, географията и екологията на реката. Всеки природолюбител ще има възможност да се включи и с предложения за решаване на някои от екологичните проблеми на река Марица.
Влошаването на екологичното състояние и замърсяването на реките е световен проблем, който придобива все по-голям обхват. България притежава огромно богатство под формата на чисти водоизточници, но в последните десетилетия реките ни са подложени на голям натиск. Това оказва своето негативно въздействие върху състоянието на биологичното разнообразие.
Река Марица е изключително важен биокоридор, който свързва южната част на България със Средиземноморието. Тя е дом на огромен брой ценни видове риби, птици, земноводни и влечуги, бозайници и растения. От нас зависи да продължим да се радваме на здрава и чиста река, която предоставя безценни ползи за хората не само като ресурси, но и като място за отдих и спорт.
Проектът се осъществява като част от програмата "Наследство" на Пловдив - Европейска столица на културата 2019, със съдействието на Община Пловдив. Изложбата е възможна, благодарение на РИМ - Бургас, съдействието на катедра "Екология и ООС" в БФ при ПУ "Паисий Хилендарски", РАМ - Пловдив, РИМ - Пловдив, БД "Източнобеломорски район", НПМ при БАН, Българско дружество за защита на птиците и сдружение "Балканка" и Николай Гавазов.