© | | В Бургас бе представен проект за устойчиво управление и устройство на ПП "Странджа". Проектът "Устойчиво управление и устройство на ПП Странджа" е финансиран от оперативна програма "Околна среда 2007 - 2013 г." Той включва 52 дейности и трябва да приключи в края на 2014 година. По проекта се предвижда създаването на консултативен съвет, в който да бъдат представени всички заинтересовани институции и организации на територията на парка, в т.ч. общини. Част от дейностите по проекта вече са извършени или са в ход. 150 км туристически маршрути на територията на парка са основно премаркирани, заяви директорът на дирекцията на парка, Стефан Златаров.
Създаден е и единен стандарт за туристическа инфраструктура като пейки и маси, беседки и др. По проект в Странджа бе изграден разсадник за 11 редки и защитени растителни видове, по настоящия проект ще продължи грижата за тях.По черноморското крайбрежие и реките, които се вливат в Черно море, има различни видове водни костенурки. Червенобузестата констенурка, обаче е инвазивен вид и са агресивни, могат да унищожат другите видове. В плана е предвиден начин за справяне с проблема, според предложенията на специалистите.
Маршрутът "Царството на Зелениката" около село Кондолово с този проект ще бъде проектирана с мостчета, стълби и парапети, за да може да се види странджанската зеленика, която цъфти през месеците април-май.
Част от проекта е и борбата с инвазивните видове, който са агресивни. Инж. Златаров даде пример с айлант от Китай, който се е настанил в Странджа. Той представяла проблем за запазването на биологичното разнообразие в планината.
Около 30 % от територията на парка е заета от юрски мрамор и варовици. Част от тези терени обаче са силно застрашени, каза още директорът на парка.
"Предвидили сме превантивна защита и опазване на карстовите зони", допълни инж. Златаров. Има предвидени дейности за опазването на бръмбара осмодерма. "Чрез него искаме да запазим старите гори. Истинският проблем на Странджа е опазването на вековните гори, където е истинската крепост на уникалното биологично разнообразие", обясни той. Чрез опазването на бръмбара ще се опази неговото местообитание - вековните гори около реката.
По друго финансиране е завършен веломаршрутът от устието на р. Велека до с. Бродилово и обратно. По настоящия проект продължават и тези дейности. Изграждат се два нови маршрута от Малко Търново до с. Кости и с. Кости до с. Младежко.
Модерен информационно-посетителски център "Приморска Странджа" ще бъде изграден в старата сграда на кметството на Ахтопол, предоставена на парка с решение на Общинския съвет на Царево. Там минава голям поток от туристи, обясни инж. Златаров. Предвидени са ремонтни дейности във всички посетителски центрове на природния парк. Реклами и обучения са включени в образователната част от проекта.
Източник: Радио "Фокус" |