Председателят на "Шалом": Бургас е един толерантен град
С концерт ще бъде отбелязана 70-годишнината от спасението на българските евреи и жертвите на Холокоста. Това каза Сабетай Варсанов, Председател на Организация на евреите "Шалом" - Бургас. Концертът започва от 19.00 часа в сградата на Областна управа като ще бъде представена наградата "Шофар", присъдена на Бургас като град за толерантност, недопускане на убийства, малтретиране и терор над жителите на Бургас от еврейски произход по време на Втората световна война. Наградата бе присъдена на 10 март в София.
По думите на Варсанов, евреите в Бургас са около 60. Самата бургаска организация наброява около 100 души, тъй като в нея членуват съпруги и съпрузи от български произход. Евреите са били около 1700, но през 1949 година, след учредяване на държавата Израел, повечето са се изселили там. "По времето на Втората Световна война и действието на Закона за защита на нацията, евреите в Бургас и в България изобщо, са били задължавани да носят жълти звезди, имали са ограничение във вечерния час, имало е табели, че магазините са на евреи. Младежите, включително и моя баща, по няколко месеца годишно са били на трудови лагери, като са се изпълнявали част от изискванията на Германия да има някакъв контрол над евреите, готовност за депортиране към лагерите на смъртта. По-важното е, че в Бургас не са допуснати никакви убийства, гаври, актове на насилие над евреи", разказа Варсанов.
Дори български приятели на неговите родители са си слагали жълти звезди в знак на солидарност към техните приятели евреи. "Това са малки жестове, които всъщност са обаче важни. Никои не е скъсал приятелството си със свои близки евреи. Бургас е един толерантен град, тук живеят турци, гърци, роми, вече има и арабска общност и англичани и руснаци. Дори познавам семейство от Южна Африка, който имат дом в Бургас. Тук е спокойно, независимо, че живеят много етноси, това е и причината на Бургас да бъде връчена тази най-голяма награда "Шофар", каза още Варсанов.
Източник: Радио "Фокус"