Балнеоцентърът, който се намира във вилна зона "Минерални бани" край Бургас, притежава отличните качества за превръщане в модерен спа-хотел, санаториум или лечебен център. Неговите предимства са мащабната база, много доброто общо състояние, достъпността на обекта и качеството на предлаганите услуги.
Жилищната сграда в гр. Бургас, която в момента е общежитие, дава възможност както обособяване и реализиране на отделни жилищни единици при атрактивни пазарни нива и минимални инвестиционни разходи, така и за преотдаване на площите при запазване на текущата употреба. Значителен плюс е районът, в който се намира - изключително комуникативен, с много училища, търговски обекти и др., както и оставащият й дълъг срок на експлоатация.
Почивната станция в с. Тополица би могла да бъде развита в модерен туристически комплекс, който да предлага разнообразни услуги и атракции.
"Съгласно изготвения от GVA Sollers Solutions прединвестиционен анализ са очертани индивидуални таргет групи за всеки от имотите. За жилищната сграда в ж.к. "Изгрев" в Бургас това са спекуланти на пазара на имоти в страната, строителни компании, инвестиционни фондове и пр. За балнеоцентъра в Бургаски минерални бани - чуждестранни болнични заведения, пенсионни фондове, оператори на балнео обекти в страната и чужбина и др. Интерес към почивната станция в с. Тополица очакваме от страна на пряко заинтересовани от хижарска дейност лица от региона, които да развият и разработят потенциала на локацията и да добавят допълнителни атракции и услуги в предлагането, като например конен спорт, вело АТВ туризъм, ловен туризъм и др. Последният актив е сред най-обичайните - жилищна сграда-къща в Черноморец. Предвид доброто състояние на имота смятаме, че той би се радвал на интерес както от страна на български, така и от чуждестранни клиенти", коментира Добромир Ганев, управител на GVA Sollers Solutions.
Оценките на имотите, от които ще тръгне и самото наддаване, са съответно 3 550 000 евро за балнеоцентъра, 1 210 000 евро за жилищната сграда в гр. Бургас, 275 000 евро за почивната станция в с. Тополица и 208 000 евро за къщата в гр. Черноморец. Методът за продажба, избран след препоръка от страна на GVA Sollers Solutions, е открит търг с тайно наддаване. Всеки от желаещите да участва трябва да внесе 10-процентен депозит, който потвърждава сериозността на намеренията му и който се приспада от крайната сума при евентуално спечелване на търга. "Основната цел на инвестиционния търг е да съкрати времето за реализация на активите от момента на предварителните преговори до финалното приключване на сделката. Друго преимущество е, че търгът дава възможност за постигане на по-добра цена", коментира Ганев.
Макар че в момента този метод е сравнително непопулярен у нас главно по отношение на продажбата на активи на частни компании, очакванията на експертите са, че през следващите години той ще става все по-предпочитан инструмент. Причината е, че много компании притежават портфейли от имоти, които се нуждаят от оптимизиране, а това е добра възможност за бързо осведомяване и кратък срок на преговори. "Оптимизацията на един портфейл не означава само продажба, а и отдаване, резделяне и продажба на част от него, охрана, ремонтни дейности, наемни отношения и т.н., което прави значима ролята на консултанта. Оценяването на подобни високостойностни инвестиционни активи също е сериозна част от процеса, защото пазарът трябва да бъде анализиран в голяма дълбочина, за да се стигне до справедлива пазарна оценка", добави още управителят на GVA Sollers Solutions.