Предлагат включването и на най-малките бургазлии в Училищните спортни игри
Да бъдат заложени допълнителни 10 000 лева в бюджета на Община Бургас за 2020 г.за дофинансиране на така наречените Училищните спортни игри, които са организирани по календара на МОН. А средствата да бъдат ползвани за допълнителни награди на победителите в отделните възрасти, както и за покриването на разходите им по участия в националните финали, предлага общинският съветник Манол Тодоров, установи справка на Burgas24.bg.
През настоящата учебна година, според "Правилата за организиране и провеждане на ученически игри“ на МОН, участващите в тези игри са ученици (момчета и момичета) в следните възрастови групи: 5-7 клас, 8-10 клас, 11-12 клас. Спортовете, в които се състезават, са: футбол, волейбол, баскетбол, хандбал, тенис на маса, лека атлетика, бадминтон и шахмат. Училищните игри преминават през два основни етапа. Етап първи е определянето на общински шампион, а във втория етап се определя и националният първенец. През настоящата учебна година училищните игри вече са факт, но тепърва в началото на 2020 година в Бургас ще бъдат определени местните първенци.
Прави тревожно впечатление, че за поредна година децата от 1 до 4 клас са пренебрегнати и за тях няма организирани подобни ученически игри. Като добавим не толкова добрата материално-спортна база в голяма част от бургаските училища и гореспоменатата статистика, можем да направим неоспоримо заключение, че децата на възраст от 7 до 10 години в Бургас водят застоял начин на живот, в който спортът присъства фиктивно и недостатъчно. В тази връзка смятам, че е неотложно Община Бургас да обърне сериозно внимание на масовия ученически спорт в класовете от 1 до 4 и да организира спортен календар за възрастите 1-2 и 3-4 клас (разпределени по този начин) в следните спортове: футбол, баскетбол, хандбал, плуване и лека атлетика.
Организирането на подобен спортен календар за най-малките ученици ще спомогне за няколко важни неща:
- Шанс на децата за повече движение, спорт и водене на активен начин на живот;
- Допълнително социализиране на децата и възпитание за отборна и екипна работа;
- Дисциплина и уважение към спортен противник;
- Шанс за допълнителни извънкласни занимания и съревнования с ученици от други бургаски училища;
- Популяризиране на най-елитните спортове в детските среди, което неимоверно ще засили интереса на децата към тези спортове, мотивира докладната си записка Тодоров. "Затлъстяването и застоялият начин на живот при бургаските деца на възраст от 6 до 10 години е факт и ние го виждаме всеки ден. Ако продължаваме да игнорираме този факт, след няколко години процесите ще са необратими. Сега е моментът, в който Община Бургас да се погрижи за децата си и да им даде възможност за масов училищен спорт. Затлъстяването на едно дете не започва от 5 клас, а от много по-рано и в тази връзка организирането на "ученически спортни игри“ за деца от 1 до 4 клас е задължително. Не са необходими много средства това да се случи, но ефектът ще бъде изключително положителен", пише в докладната записка Тодоров.