© | | "Инвеститорите в големи жилищни, търговски или мултифункционални обекти трябва да бъдат задължени да изграждат и съоръжения за безопасен достъп на гражданите до тях. Изисква го общественият интерес. Това ще намали пътните инциденти по бургаските улици, ще съхрани живота на децата ни. Не може да се създават сгради, които концентрират придвижването на хиляди посетители, а да не се изгражда нужната безопасна инфраструктура за това", предлага Димитър Колев, областен координатор на ЛИДЕР в Бургас. Апелът е адресиран до местните органи на властта, но е актуален и за цялата страна, тъй като тенденциите са общи, смятат от ръководството.Поводът за предложението са трагичните инциденти напоследък с деца-пешеходци. Само преди седмици 12 г. момиче бе смазано от кола докато пресичаше булевард на пешеходна пътека водеща до ново-оформящата се търговска зона на запад от ж.к. Изгрев в Бургас. Реакцията на общината бе премахването на пешеходната пътека, но алтернатива за пресичащите така и не е създадена. Димитър Колев, който е и бивш общински съветник и член на постоянната комисия по транспорт в ОбС-Бургас, е категоричен, че спешно е нужна стратегия, която да ангажира бъдещите инвеститори в строеж на МОЛ-ове и мултиплекси да предвиждат и начин за достъп не само на автомобили, но и на пешеходци. Особено важно е това за децата и за възрастните хора, които посещават обектите пеша.
Бургас ще става все по-оживен транспортен център. Градът е особено атрактивен напоследък за инвестиционната активност. За сега интересът е насочен предимно към изграждането на мултифункционални центрове за търговия и услуги. А именно те водят до значително увеличаване на трафика и застрашават живота на пешеходците. В града вече се оформиха няколко търговски райони с преминаващи край тях широки улици, позволяващи високи скорости. Там светофарите и съществуващите пешеходни пътеки явно не са достатъчни. Доказват го зачестилите трагични инциденти. Нужен е нов подход към инвеститорите, който да обслужва не само тях, а и удобствата и сигурността на гражданите.
От ЛИДЕР предлагат при офoрмянето на строителните книжа и ПУП при изграждането на всеки голям търговски обект, общината да изисква от инвеститора направата на пешеходен подлез или надлез. По този начин достъпът ще стане значително по-лесен и безопасен. При разминаване на две нива ще бъдат избегнати опасните кръстовища и светофари поне по най-критичните трасета.
Всеки инвеститор се стреми да печели, а не да оправя инфраструктурата на града, който е избрал за своите вложения. Подлезите и надлезите са скъпо струващи съоръжения, изграждането на които е задължение на общината. Ако строителството им бъде вменено като задължение на инвеститора, съществува и риск той да бъде отблъснат, оценяват реалностите от политическото сдружение. Въпреки това съществуват методи, които биха били привлекателни за предприемачите. Например, те могат да изградят надлези и срещу това да получат правото да ползват площите за реклама по тях, а в подлезите да поставят допълнително свои търговски обекти.
Когато инвеститорът поеме ангажимент за изграждане на пешеходни съоръжения край новостроящите се търговски обекти, ще бъде освободен общински ресурс за обезопасяване на други натоварени улици в града. Има много райони, които за сега са извън изявените инвеститорски интереси, но през които минават оживени градски артерии. Ежедневно десетки хиляди граждани са принудени да "сърфират" между колоните от автомобили, за да отидат или да се върнат от работа. По някои улици почти няма светофари и пешеходни пътеки, но и те не биха могли да решат проблема с безопасността. Бургас се задъхва от нарастващия конфликт между пешеходци и коли. Веднага е нужно да се реагира стратегически, за да бъде създадена адекватна на тези процеси инфраструктура, категорични са от ЛИДЕР. В противен случай има опасност да бъде плащан тежък кръвен данък на днешното бездействие. |