Предимно три вида комари се срещат в Бургаско, според експерт
Предимно три вида комари се срещат в Бургаско, каза Нели Бойчева, началник на Дезинфекционна Станция Бургас. По бургаското крайбрежие основно се разпространяват комари от вида Анофелес, които пренасят малария и арбовируси. Те се срещат в бавнотечащи и застояли води, както и в плитки чисти води. Има и комари от вида Culex и Aedes, които са приносители на филария , лайшмониоза, треска. Те се срещат в разливи, шахти, наводнени мази.
"Промяната на климата към по-топъл и по-влажен, обилните дъждове водят до удължаване на благоприятния период за развитие на комарите през цялата година. Първото поколение на ларвите е през април, а анофилните комари се развиват от месец юни до края на есента при температура от 24 до 27 градуса. През летните месеци периодът за развитие на комарите от яйце до възрастно е 14 дни, а един комар средно снася около 200 яйца, за това и ларвицидните обработки започват от март - април и приключват октомври. Заедно с това от края на май началото на юни започваме имагоцидната обработка", каза Бойчева.
Тя допълни, че в момента Дезинфекционна станция Бургас разполага с модерна и съвременна апаратура. Има два генератора за работа със студен аерозол, които закупени в началото на 2009 година, а през миналата е купен и нов генератор за топъл аерозол, който предполага по-фино разпръскване на частиците, по- голям диапазон на действие и доста по-качествени са обработките. Борбата с кърлежи и комари е целогодишна.
"От началото на месец април до края на октомври вървят съответните обработки по план график. Извършват се профилактични дезакаризации, но се реагира и на сигнали на граждани", каза Бойчева. Терените за кърлежи се обработват със студен аерозол, а срещу възрастните форми на комарите се опушва с топъл аерозол предимно през нощта, когато те са най-активни.
Източник: Радио "Фокус"