Паметна плоча в знак на обич и признателност към тракийските прадеди ще бъде поставена в двора на училище „Найден Геров" в Меден рудник. Поводът е 90-годишнината от основаването на едноименното селище, очаква се церемонията да бъде през есента. Изграден е инициативен комитет, вече са събрани 3 000 лева от потомци на първите тракийски бежанци. Тия дни предстоят срещи между лидера на дружество „Екзарх Антим I" Лазар Налбантов и общинската администрация в Бургас, която е прегърнала идеята.
„Води ни обичта към родния край, желанието да се увековечи делото на нашите деди и да предадем патриотичните настроения на младото поколение. Паметната плоча ще се изгради със средства, дарени от местните жители, които със своята съпричастност показват, че имат дълбоко отношение към родовата памет", мотивира се тракиецът Митко Димитров, който организира събрание по този повод в Меден рудник. Около 100 души, млади и възрастни над 80 г., се обединиха около идеята да се организира тържествен концерт по случая.
Освен местни жители в инициативния комитет за отбелязване на годишнината на Меден рудник се включва още директорът на ОУ „Найден Геров" - Гинка Дикова, с огромно разбиране се отнася и Магдалена Манолова, директор териториална дирекция "Възраждане", допълни още Митко Димитров от тракийското дружество "Екзарх Антим І" в Бургас.
През далечната 1913 г., когато тракийските бежанци потърсили спасение в свободна България, днешната територия на Меден рудник и околността били обширни и удобни пасища за заможните бургаски скотовъдци. Близо до чешмата "Кьор Исмаилица" 10-15 семейства от прокудените тракийци си направили първите къщи-колиби, а през 1920 г. бургаската община отстъпила земята и узаконила махала Карабаир към община Бургас. През 1934 г. преименували новото населено място в с. Меден рудник. По време на колективизацията на селското стопанство през миналия век от Странджанско прииждали много семейства и селото нараснало до близо 10 000 души. Днес Меден рудник е един от най-големите квартали в България.
Източник: factor-bs.com |