Да спре най-опасната за черноморските фарове стихия- забравата, е амбицията на първото по рода си издание, посветено на историята и съдбата им. "Фаровете по Българското Черноморие" събира малко известни факти и любопитни детайли за всичките 73 уникални съоръжения, съобщиха от "Издателство МС" ООД. Двуезичният албум със статии на български и английски е илюстриран с непубликувани досега архивни снимки и фотоси от авторски експозиции. Подбрани са и кадри, направени от хеликоптер.
"Белият огън" осветявал пътищата на надеждата по Северното Черноморие още през пети век пр. Хр., цитира исторически източници в уводния материал авторският колектив. Близо до мястото на древния навигационен знак сега се намира "Фарът рекордьор"- Шабленският, най-стар, най-висок, най северен и с още най- характеристики.
Пазител на интересните истории за промените в съдбата на фаровете през годините, разбира се, е "Пазачът на надеждата"- древна професия, практикувана сега само на седем места по Черноморието от 35 души. В албума са събрани и всички точни характеристики на 73-те фара- координати, светлинни параметри, звукови честоти, конструктивни особености и др.
"Фаровете по Българското Черноморие" може да се открие в яхтени магазини и места, свързани с морския бизнес. Издава се с подкрепата на община Варна по проект в подкрепа на кандидатурата на морския град за културна столица на Европа през 2019 година. Дотогава фаровете със сигурност остават живи между кориците и стихиите на морето и брега. |