От близо месец полският пенсионер е с мярка за неотклонение "домашен арест", която изтърпява в апартамент в к-с "Изгрев".
Стопанка на жилището е възрастна полякиня, която от години живее сама. Жената трудно говори български, а Маевски контактува с адвоката си единствено чрез преводачка - преподавателка в БСУ, полякиня по произход, но гражданка на Украйна, която по стечение на обстоятелствата живее в България.
"Войчех се чува по телефона със сина си, който живее във Варшава", споделя бургаският адвокат Димчо Тодоров, служебен защитник на Маевски.
67-годишният поляк бе доведен в съда с белезници.
От преживения стрес около разследването за фалшив сигнал на борда на самолета и липсата на най-близките му, полският пенсионер на няколко пъти търсил помощ от бургаски доктори. Той получил хипертонични кризи и се наложило да викат лекар в апартамента на полякинята, тъй като арестантът няма право да напуска жилището.
"Нямам нищо общо с тероризма, не съм престъпник и през живота си не съм имал съдебни процеси. Целият този въпрос е едно голямо недоразумение, защото не съм говорил, че в самолета има бомба. С моя колега разговаряхме за инцидента с руския самолет, в който е имало бомба под седалката. В този контекст аз казах, че в нашия самолет, който лети също към Египет, сигурно няма бомба. Стюардът обаче най-вероятно е възприел това по друг начин и оттук стана целия голям проблем", заявява в Бургаския апелативен съд 67-годишният Войчех.
Прокуратурата обаче твърди - има събрани доказателства, според които Маевски е заявил на длъжностно лице, че в самолета има бомба.
Драмата на Войчех започва в ранните часове на 19 ноември, след една невинна на пръв поглед закачка със стюард от еърбъс А320 на полската авиокомпания Smoll planet.
Най-вероятно по невнимание стюардът Чемислав Овчарик полял панталона на Войчех Маевски с вода и след като се извинил, се пошегувал, че в египетския курорт Хургада, закъдето пътували, е топло и панталонът му бързо ще изсъхне.
На свой ред пасажерът Войчех попитал сигурно ли е, че самолетът изобщо ще стигне до Египет. Според стюарда Маевски допълнил, че самолетът може да не пристигне, ако на борда му има бомба. Притеснен, Овчарик докладвал на старшата стюардеса.
Полякът Маевски прекара на свобода само три дни. В Апелативния съд той дойде заедно с преводачка и служебен защитник - адв.Димчо Тодоров. Още във въздуха, докато тя се опитвала да разбере какво знае Маевски, пътникът се извинил, галантно й целунал ръката и казал, че се шегува.
На въпрос на стюардесата "Вярно ли е, че вие твърдите, че имате бомба?", Маевски отговорил: "Това е недоразумение".
"С оглед напрегнатата ситуация, в която се намираме, екипажът решил да не рискува и да се приземи принудително. Маевски обаче категорично не е изричал фразата "Имам бомба", казва адвокат Димчо Тодоров.
"Възможно е в този разговор Маевски да е споменал думата "бомба", тъй като часове по-рано по полските телевизии излязла информация, че руският самолет е взривен с бомба, поставена под седалките. Стюардът е стоял в непосредствена близост до Маевски, но по време на разпита твърди, че не е чул нищо от този разговор", обясни Тодоров.
За сметка на това стюардът казал на разследващите, че Маевски на два пъти е повторил "Имам бомба".
Тези твърдения обаче не се потвърждавали от останалите свидетели - пасажери от самолета, разпитани пред съдия.
Самият Маевски не признава вина, но се извини за ситуацията, която е създал.
"Много лошо се чувствам и преживявам това нещо, но не съм съгласен с обвинението. Два пъти дадох показания. Искам да помоля съда с оглед на моите години и сърдечните болести, които имам, а и моето влошаващо се психическо състояние, да ме освободи от ареста", каза Маевски.
Веднага след приземяването на самолета в Бургас на 19 ноември Маевски бе арестуван. Според наблюдаващия прокурор Красимира Кателиева полякът разполага с финансови средства и можел да се укрие от закона, още повече че като европейски гражданин той не подлежи на граничен контрол. Представителят на държавното обвинение подчерта и сложната политическа обстановка, в която се намира светът в момента - събитията от 13 ноември в Париж и сваления руски самолет на 31 октомври.
Кателиева разкри, че пасажерът, приземил самолета с фалшив сигнал за бомба, всъщност не е бил пиян, каквато бе първоначалната информация.
"Концентрацията на алкохола в кръвта е била съвсем малка - под 0,5 промила към момента на вземане на пробата. Предстои да бъде назначена експертиза, която ще установи към момента на деянието колко точно е бил пиян. Със сигурност обаче не говорим за висока степен на опиянение, непозволяваща му да осъзнае какво говори и какво прави", каза Кателиева.
При обжалването на мярката в Бургаския окръжен съд съдия Георги Пепеляшев определи парична гаранция от 5000 лв. за поляка, заявявайки, че постоянен арест за поляка в този момент, преди същинското дело за престъплението, би било против Еврпейската конвенция за правата на човека. Така Маевски прекара на свобода 3-4 дни, но прокуратурата внесе протест в Апелативния съд.
Именно апелативни магистрати наложиха домашния арест за Маевски. И се получи ситуцаия, подобна на поговорката "И вълка сит, и агнето цяло"...
67-годишният Маевски е с тежко обвинение - за застрашаване сигурността на въздухоплавателно средство по време на полет, съобщавайки лъжлива информация. При доказана вина законът предвижда наказание от 3 до 15 г.
Ако бъде признат за виновен, полякът ще трябва да плати и финансовите щети, които, според осведомени, възлизат на близо 100 хил. лв. - разходи на държавата за мобилизация на службите, които бяха вдигнати на крак в на 19 ноември.
Източник: "24 часа"