Показват на бургазлии интересните за региона птици

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:34 / 01.04.2011
606
Гугутката е открита за науката от България, а враните са най-интелигентните птици, тези и още любопитни факти за живота на птиците ще могат да научат бургазлии в организираното наблюдение, което се провежда Приморски парк. Пред Светла Далачиева, главен уредник на природонаучната експозиция експозиция в града обясни че събитието е по повод днешния международен ден на птиците обявен за такъв през 1906г. В момента може да се види миграцията на белите щъркели и грабливите птици с бинокли от терасата на Казиното. От друга страна екипи ще показват и птиците характерни за градската паркова среда.

"Една от птиците, която може да бъде видяна в паркова среда в града е гугутката - със скромно оперения, но за сметка на това е много интересна историята на нейното откриване. Това е единствената птица описана за науката от българска територия. Това е доста интересно и при гръбначните животни се среща доста рядко, не може да се похвалим с друг такъв вид. Освен гугутката в парка могат да се наблюдават два вида синигери - голям и син синигер, които през зимата образуват ята, а сега са на двойки. Могат да се чуят как защитават гнездовите си територии", разказа специалистът. Гларусът също може да се види, но неговото научно наименование е жълтокрака сребриста чайка. Може да се видят още сива врана, и сврака. Далакчиева обясни, че враната е представител на най-интелигентните птици. "За сивата врана са описани случаи специално в градовете как се възползва от близостта на хората, за да си намери по-лесно храна. Например ако намери орех, който не може да разчупи сама отива на светофар, пуска го и колата като мине и го смачква. Враната изчаква да светне зелено и колите да спрат, за да минат пешеходците и тогава си го взима", разказа Далакчиева.

В парка може да се види и червеногръдка, може да се чуе в парка и горската зидарка. Именно тя е много темперамента, но за съжаление в Морската градина рядко се наблюдава. Друг обаче подобен вид е синия синигер. Той е известен с темпераментния си характер и въпреки, че е доста малък по размер, когато намери храна гони останалите по-големи видове и пръв се храни. Тя бе категорична, че всички живи същества се нуждаят от защита и закрила. "В нашето ежедневие те все повече се сблъскват с такива заплахи, с които не могат да се преборят по естествен начин -замърсяване, бране на растения, убиване на птици или ловенето им. Има нужда от такива дни на наблюдение, за да можем ние специалистите да запознаем хората, да им покажем тези птици, за да могат да ги заобичат и да почнат да ги пазят. Една от причините, поради които птиците умират е поради нашето незнание. Българите сме един от малкото народи, които имаме доста свещени птици - например белият щъркел, , лястовичката. Има много предания свързани с птиците например ако развалиш щъркелово гнездо ще ти се случи нещо лошо. Ние като народ имаме настройката да ги опазим просто трябва малко по голяма популяризация на птиците", обясни нуждата от такива дни Далакчиева.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Откриха мигранти, натъпкани в тайници на турски автобус край Круш...
Ето как да се освободите от старите автомобилни гуми без да наруш...
Откриха учебен център в УМБАЛ Бургас
Отлични новини за туризма в Бургаско
Трима шофьори разбраха, че бургаските полицаи са безпощадни
ВиК Бургас: Тук няма да има вода днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).